2020 October 28 - چهار شنبه 07 آبان 1399
تاریخ بدون روتوش
کد مطلب:3577 گروه: تاریخ بدون روتوش آمار بازدید: 1180

تاریخ بدون روتوش
دکتر سید محمد حسینی - 28 مرداد 1399


  دانلود
امتیاز:
  01:27:25 حجم فیلم: 246 مگابایت

دانلود صوت


قسمت هشتم برنامه تاریخ بدون روتوش با کارشناسی دکتر سید محمد حسینی
 

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ:28 مرداد 1399

دکتر سید محمد حسینی:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل الفرجهم

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولیعصر(عح) ان شاء الله هر کجا هستید زندگی خوبی را داشته باشید بیننده قسمتی دیگر از سلسله برنامه­های تاریخ بدون روتوش هستید، برنامه­ای که سعی می­کند با مطرح کردن برخی مسائلی که گفته نمی­شود یا کمتر گفته می­شود  راهی را  به مخاطبین خودش نشان بدهد تا اینکه اگر کسی می­خواهد واقعاً به حقاقیق پی ببرد بتواند باب تحقیق و مطالعه برایش باز باشد و اگر می­خواهد در مقابله با سؤالات و شبهاتی قرار بگیرد بداند که چگونه باید دفاع بکند از اعتقادات خودش و اگر مواجه شد با کسی که با ادعاهای واهی علیه اسلام  و شیعه می­خواست مطالبی را مطرح بکند بداند که چه سؤالات و مسائلی را باید مطرح بکند تا طرف مقابلش باید پاسخگو باشد و تنها این نباشد که مسلمان­ها بیایند پاسخگ باشند و دیگران فقط طرح سؤال و شبهه کنند؛ از آنجای که ما چند قسمت در مورد سه محور اساسی راجع به زرشت مسائلی را خدمت شما عرض کردیم و اسنادی را خدمت شما نشان دادیم خب چه در فضای برنامه که تماس می­گرفتند مخاطبین ما موافق و مخالف و چه در فضای مجازی برخی سؤالات مطرح شد که بخشی از این سژال­ها باز بر می­گردد به سؤالات مخالفین ما برخی از این سؤالات خیر سؤالاتی است که از جانب خود مسلمان­ها ممکن است مطرح شده باشد به احترام شما عزیزان و این سؤآلاتی که مطرح کرده­اید این جلسه را من می­خواهم اختصاص بدهم به پاسخ دادن به سؤال­های محوری که مطرح شد این مدت و  به هر حال این حق را شما دارید که از من بخواهید نسبت به این موضوعات و این مسائل روشنگری هم صورت بگیرد و من نسبت به موضوعات این پاسخ بدهم، من پیام­های شما را تا آنجا که می­شد دیدم حتی کامنت­های شما را در فضای مجازی تا آنجا که می­شد نگاه کردم یک دسته­بندی انجام دادم برای سؤال­های پُر تکرار یعنی سؤال­های مهم که باید نسبت به آن در برنامه باید پاسخگو باشم این جلسه را من اختاص دادم نسبت به این مسئله که پاسخ بدهم به سؤالات شما عزیزان.

سؤال:

یکی از اساسی­ترین سؤال­های مه مطرح شده بود این بود که چرا اصلاً شما به بحث پیامبر و ایرانی بودن زرتشت دارید می­پردازید؟

پاسخ:

ببینید قبل از اینکه ما بخواهیم به بحث نبودت و ایرانی بودن یا نبودن زرتشت بپردازیم دیده­اید و اطلاع دارید که عد­ای اسلام را و شیعه را متهم می­کنند به اینکه شما چرا پیروی می­کنید از پیامبری که این پیامبر عرب بوده است و ایرانی نبوده است خب یعنی ایرادی دارند برای ما مطرح می­کنند و ایرادی را دارند علی اعتقادات ما مطرح می­کنند که یکی از پاسخ­های ما نسبت به این ایراد این است که اگر شما معتقد هستید که ما باید اسلامی که پیامبرش عرب بوده است را رها کنیم و به دینی ایمان بی­آوریم به اعتقادی ایمان بی­آوریم که پیامبر آن زرتشت ایرانی بوده است خب شما ادعای­تان که می­گوید زرتشت ایرانی بوده مغایرت دارد با کتابی که اوستا هست و برای شما این کتاب مقدس هست پس این سؤال ما پاسخی است به سؤالی که شما مطرح کرده­اید و ایرادی که شما مطرح کرده­اید ما ابتداً این را مطرح نکرده­ایم بعد از اینکه دیدیم که دارند سؤال را مطرح می­کنند که چرا شما پیرو یک پیامبر عرب هستید اما آمدیم گفتیم خب پیغمبری که شما گفتید ایرانی است نبوت و ایرانی بودنش را اثبات بکنید تا ما تازه ببینیم که آیا در همین سؤال شما  اشکال وجود دارد یا اشکال وجود ندارد؟ این مسئله، مسئله اول.

نکته دوم این است که ما اعتقاد مان و دیدگاه مان مشخص و واضح است تفاوتی ما برای مبحث نژاد و برای بالا بودن رتبه یک شخص در معنویات قائل نیستیم جایگاه که ما برای اسلم ترک زبان در عاشورا قائل هستیم از باب اینکه امام حسین(ع) را یاری کرده تفاوتی باز زهیر عرب که در سپاه امام حسین(ع) بوده از باب اینکه عرب بوده است ندارد از هر قوم و نژاد و قبیله و رنگ پوست و هر گویشی که می­خواهد باشد از تیره و طائفه و قبیله که می­خواهد باشد برای ما تفواتی ندارد اگر ما میگوییم پیرو پیامبر اسلانم هستیم بخاطر این هست که نبوت ایشان را پذیرفته­ایم تعالیم شان را پذیرفته­ایم حالا عرب باشد اگر ایرانی بود نمی­پذیرفتیم؟ چرا می­پذیرفتیم، اگر در قاره دیگر، در استرالیا بود نمی­پذیرفتیم؟ چرا می­پذیرفتیم برای ما ملاک نیست اما آن کسی که نژاد برایش ملاک می­شود باید بیاید اثبات بکند که زرتشت ایرانی بوده است.

سؤال:

سؤال دوم مطرح کرده بودید که حالا اینکه زرتشت چه زمانی زتدگی می­کرده را چرا دارید مطرح می­کنید؟ اینکه ابهام وجود دارد که زرتشت چه زمانی زتدگی می­کرده دلیل اینکه این را مطرح کرده­اید و اسنادی را آوردید مبنی بر اینکه اثبات بکنید زرتشت واقعاً زمانش معلوم نیست چه بوده است؟

پاسخ:

پاسخ بنده به این سؤال این هست که ببینید در تفکر رزتشتی یک مسئله­ای وجود دارد تحت عنوان سوشیانس یا سوشیانت یا سوشیانت­ها اینها موعد­های زرتشتی­ هستند که موعد سوم منجی زرتشتی­ها است زرتشتی­ها برای این سوشیانس یا سوشیانت زمان قائل شدند زمان تعیین کرده­اند برای فاصله آمدن این  موعدهای شان زمان گذاشته­اند اگر من می­خواهم بدانم تفکر زرتشتی­ها در این زمینه درست است یا نیست  اگر من می­خواهم سوشیانت چه زمانی قررا هست بیاید چون آن زمان به نسبت زمان زرتشت محاسبه می­شود باید زمان زرتشت را بدانم چه زمانی بوده است. این یک مسئله. مسئله دوم این است که پاسخ دادن به بخشی از ابهامات در مورد زرتشت بر می­گردد به اینکه زمان زرتشت را حد اقل شما بدانید چه زمانی بوده یعنی اگر شما زمان زرتشت را ندانید نمی­توانید به بقیه ابهامات هم بیاید پاسخ بدهید البته پاسخ­های متعددی نسبت به این مسئله که چرا به زمان زرتشت می­پردازید وجود دارد من نمی­خواهم بحث اطاله پیدا بکند مثل اینکه خب وقتی ما یک کتابی را مثل کتاب اوستا را آمدیم نسبت داده­اید، آمده­اید نسبت داده­آید کتاب اوستا به آقای زرتشت این یک زبان دارد به خصوص بخش گاتاهای آن خب این زبانی که استفاده شده چه زمانی این زبان استفاده می­شده است زمان استفاده از این زبان چه زمانی بوده و مشخص بشود یا مشخص نشود برای شما؟ این کتاب چه دوره­ای نوشته شده است؟ از چه سلسله­ای به دست شما رسیده است؟ خب وقتی شما زمانش را ندانید حتی ندانید در چه هزاره­ای بوده ابهامات فراوانی سوار بر این ابهام عدم اطلاع شما از زمان زرتشت می­شود.

سؤال:

سؤال بعدی که مطرح شد ای بود که مگر شما مسلمان­ها، این سؤال، سؤال خوبی هم بود اتفاقاً من دیدم این سؤال را برخی­ها پرسیدند مؤدبانه آن را که مطرح کرده بودند استقبال هم کردم از این، مگر شما مسلمان­ها می­دانید زمان انبیائی که شما به نبوت شان اعتقاد دارید چه زمانی بوده که حالا دارید می­گوید زمان زرتشت معلوم نیست که چه زمانی بوده است؟

پاسخ:

سؤال، سؤال خوبی است اما مسئله اینجا است ما زمان انبیاء را نمی­دانیم اما عدم اطلاع ما نسبت به انبیاء به جز چیامبر خاتم عدم اطلاع ما به زمان دقیق انبیاء هیچ خللی در اعتقادات ما وارد نمی­کند به چند دلیل؛ یک: ما معتقد هستیم باید به نبوت انبیاء ایمان کُلی داشته باشیم نه اینکه به جز اینها را بشناسیم و به جز بخواهیم از تعالیم آن زمان این انبیاء پیروی کنیم ألی آن تعالیمی که از طریق اسلام تنفیذ شده است و یا از طریق اسلام به دست ما رسیده است.

نکته بعدی ببینید ما اگر زمان انبیاء را ندانیم به اعتقادات ما باز خللی وارد نمی­شود بخاطر اینکه ما توقید نداریم اصطلاحاً ما وقت تعیین نکرده­ایم ما نیامده­ایم بگوییم که یک منجی می­آید با این فاصله زمانی نسبت به مثلاً نبی قبل خودش. خب  اگر زمان پیامبر مثلاً یکی از انبیاء الهی که ما به او اعتقاد داریم مثلاً حضرت ابراهیم یا حضرت نوح یا حضرت آدم زمانی را مشخص می­کرد برای آمدن پیمبر اسلام مثلاً یا برای آمدن منجی، اگر زمان مشخص می­کرد ما باید زمان آن پیامبر را هم می­دانستیم که دانیم چقدر از آن مدت زمان گذشته است ولی حالا نیازی اصلاً نداریم به علم به نسبت به زمان بقیه انبیاء. البته در مورد دوتا از انبیاء الهی ما علم داریم که یکی از آنها باز تقریبی است در مورد پیامبر خاتم که علم داریم ابهامات در مورد زمان پیامبر بسیار کم است به نسبت بحث زرتشت، زرتشت اصلاً معلوم نیست چه هزاره­ای بوده خب نه اینکه چند دهه و چند قرن و چند سال.

مسئله بعدی اینجا این است که ابهامی که ما نسبت به پیامبر دومی که ما علم اجمالی براساس حالا آنچه که معروف شده است داریم آن هم تخمینی است آن هم حضرت عیسی(ع) هست یعنی دو پیامبر هستند از انبیاء الهی که ما یکی از آنها را اطلاعات تفصیلی نسبت به زمان شان داریم پیامبر اسلام است و یکی از آنها عیسی(ع) است خب حالا حضرت عیسی(ع) اصلاً دو هزار سال و خُرده­ای از زمان ولادت شان نگذشته باشد اصلاً این را هم جعل داشته باشیم نسبت به آن هیچ خللی به اعتقادا ما وارد نمی­شود.

مسئله بعدی این است که ما آنچه که از تعالیم انبیاء قبلی داریم از طریق ثقلین به دست آورده­ایم یعنی قرآن و اهلبیت، اگر من خودم پیامبر نوح(ع) می­دانستم خب بالاخره باید علمی را می­داشتم نسبت به اینکه تعالیم نوح چه بوده است ولی الان هر آنچه که از نوح (ع) می­دانم از طریق ثقلین به دست من رسیده است قرآن فرموده است که نوح چه گونه بوده است امام صادق(ع) در مورد نوح فرموده­اند پیامبر اسلام در مورد نوح فرموده­اند خب پس من مراجعه مستقیم به آثار نوح ندارم که آن زمانش و مکانش و اینها بخواهد برای من مهم باشد یا آثار آن برای من مهم باشد واسطه­ای بین من و آن پیامبر وجود دارد که من به این واسطه اطمینان دارم که متصل به علم الهی است. پس این خیلی فرق می­کند با اینکه  یک زرتشتی که می­خواهد مستقیم مراجعه بکند به زرتشت و تعالیم بخواهد از زرتشت بگیرد. شما که موبدان را متصل به علم الهی نمی­توانید بدانید، می­توانید بدانی؟ نمی­توانید ولی ما اعتقاد مان این است که پیغمبر خاتم و اهلبیت متصل به علم الهی بوده اند و قرآن هم که کلام الله است پس باز برای تعالیمی که به دست ما می­رسد از سایر انبیاء دلیل واضح و روشن و مشخصی وجود دارد که برای زرتشتی­ها همچین وضعیتی نیست.

سؤال:

سؤال چهارم که من می­خواهم به آن پاسخ بدهم آمده­اند ادعا کرده­اند برخی­ها که آقا شما که می­گویید چرت در مورد زرتشت نه مشخص است چه زمانی بوده است، نه مشخص است ایرانی بوده است یا نه، نه مشخص است نبی بوده یا نه بخاطر این است که اعراب حمله کردند به ایران و این آثار از بین رفته است.

پاسخ:

نکنته اول این است که اگر شما در مورد نبودت زرتشت می­خواهید همچین ادعای را بکنید خب شما که معتقد هستید گاتاها به دست تان رسیده است گاتاها که برگردان­اش را هم موبدان شما انجام داده­اند بخش از آموزش­های زرتشت می­دانید دیگر، این را که معتقد هستید به دست تان رسیده است بر اساس این متن شما اختلاف دارید موبد اردشیر خورشیدیان با استناد به گاتاها می­گوید زرتشت پیامبر بوده است آپتین ساساتفر با استناد به گاتاها می­گوید پیامبر نبوده است ولی این یک اختلاف حزئی نیست که شما بگویید حالا اختلاف در یک برداشت هست بین نبی بودن یا نبودن زرتشت است. خب این پاسخ اول ما نیسبت به این مسئله که نسبت به نبوت اگر بخواهید مطرح کنید پس ربطی به حمله اعراب به ایران ندارد اما در مورد بقیه آثار که مربوط می­شود  به زمان و مکان زرتشت نکته­ای توجه نماید اینکه بگویید علت نداشتن اطلاعات از زمان زرتشت به خاطر حمله اعراب به ایران است به هیچ عنوان قابل قبول نیست از لحاظ علمی چرا که علت اینکه شما نمی­دانید زرتشت چه زمانی بوده نبودن اطلاعات در مورد زرتشت نیست کثرت اطلاعات راجع به زرتشت است اینقدر گزارش­های فروانی شما دارید راجع به زرتشت که نمی­توانید بین اینها جمع ببندید من تعابیر را آوردم دانه دانه به شما نشان دادم که تعارض بر این گزارش­ها اینقدر زیاد هست که قابل جمع نیست یعنی شما اگر مثلاً بگویید مثلاً پنجاه گزارش در مورد زمان زرتشت وجود دارد یا بیست گزارش در مورد زمان زرتشت وجود دارد ما به نتیجه نمی­رسیم به این دلیل که اعراب حمله کرده­اند به ایران، البته من که نمی­خواهم از حمله اعراب به ایران دفاع بکنم ظلم­های فراوانی در همان جنگی که اینها به اسم مسلمان­ها با ایران داشتند انجام شده است بر اساس گزارش حتی مخالفین شیعه من که از آنها دفاع نمی­کنم ملاک من ثقلین است من که نمی­خواهم به آنها تعصب داشته باشم حالا چون اینها چون مثلاً شهادتین می­گفتند حمله کردند به ایران کار خوبی کردند نه ما اینجا اصلاً بحث داریم در مورد مشروعیت این کار بحث داریم در مورد ظلم­های که آنجا در گذارش­های تاریخی حتی اهل سنت هم آمده است حتی بحث داریم من دارم علت علمی را بررسی می­کنم به هیچ عنوان نمی­توانید به این استناد بکنید شما اگر الان بیست گزارش، سی گزارش راجع به زمان زرتشت دارید و وعتقد هستید نمی­توانید با اینها به جمع­بندی برسید شما یک سری آثار شما از بین رفته است این بر می­گرده به این که شما اطلاع ندارید نسبت به این موضوع که کثرت باعث اختلاف است در اینجا چرا؟ بخاطر اینکه اگر شما معتقد هستید اعراب از بین بردند آثار را صدتا اثر بوده الان از آن بیت­تا مانده است حالا که بیست­تا مانده نمی­توانید به نتیجه برسید وای به حالی که اگر آن موقع می­خواست صدتا اثر در مورد زمان زرتشت وجود داشته باشد. این یک پاسخ دیگر.

پاسخ سوم: نسبت به این سؤال کُلی، در مورد زرتشت یک سری گزارش­ها تحت عنوان  گزارش کلاسیک وجود دارد، یک گزارش سنتی یک گزارش کلاسیک، گزارش سنتی گزارش زرتشتی­ها است گزارش کلاسیک گزارش یونانی­ها است، آثار یونانی­ها را هم می­خواهید بگویید در مورد زرتشت از بین رفت با حمله اعراب به ایران؟ ممکن است شخصی بیاید بگوید خب من اصلاً آثار یونانی­ها را در مورد زرتشت اصلاً علمی نمی­دانم به آن توجه نمی­کنم جناب آقای دکتر فرهنگ مهر در کتاب خود شان دید نو از دین کهن بعد از اینکه آثار کلاسیک بخشی را اشاره کرده بود اظهار تعجب کرده بود که چرا برخی­ها این ها را گذاشته­اند کنار و رها کرده­اند، شما نمی­توانید به این راحتی این گزارش­ها را کنار بگذارید.

پاسخ بعدی که نسبت به این موضوع مطرح می­کنیم این است که برخی از این گزارش­های که در مورد زمان زرتشت شما دارید اصلا مربوط به زمان قبل از حمله اعراب به ایران است یعنی آن مورخی که در مورد زمان زرتشت یک قولی را دارد مورخ دیگر قول متعارض را دارد هیچ ربطی به بعد از حمله اعراب ندارد که بگویید بعد از حمله اعراب این اثر از بین رفته بود و فلان و اینها این مربوط به قبل از حمله اعراب بوده زمانش. امثال پلوتاریخ یا پلوتاریک اینها مال چند دهه ،فوت پلوتاریخ بر می­گردد به حدود شاید صد سال بعد عیسی(ع) حالا شاید بیشتر و کمتر همان حدودها است آنها را می­خواهید چه کار کنید گذشته از کلاسیک که خود تان گفتید با به آن اهمیت هم داده بشود دکتر فرهنگر مهر نسبت به آن گفته بود. حالا

ما البته اسکن­ها را نشان دادیم نمی­خواهم دوباره اینهارا مرور کنم که تصریح کرده بودید علت ابهام شما در مورد زمان زرتشت وجود گزارش­های مختلف است.

سؤال:

سؤال بعدی: این سؤال مهم است این را دقت بفرمایید این سؤال را مطرح کرده بودند برخی­ها که شما آمده­اید در مورد ایرانی بودن یا نبودن زرتشت به بخشی از اوستا استناد کردید که این بخش گاتاهای اوستا نبوده است و معتبر نیست.

پاسخ:

پاسخ اول که اینکه خب اگر ما آمده­ایم به بخشی از اوستا استناد کردیم آن بخش آن معتیبر نبوده در مورد ایرانی بودن یا نبودن زرتشت خب شما زحمت بکشید بروید از همان گاتاها از مطالب گاتاها از تصریحات گاتاها ایرانی بودن زرتشت را ثابت کنید اگر نمی­توانید از بخش گاتاها ایرانی بودن زرتشت را ثابت کنید معتقد هستید سایر بخش­های اوستا هم گزارش­های مخالف به آن آورده است پس دیگر ادعای ارانی بودن زرتشت دیگر چه است؟ پس این سؤال اولاً کمکی به شما نمی­کند توضیح اینکه این کتابی اوستا بخشی از این کتاب بخش ابتدایی این کتاب گاتاها است که می­گویند قطعاً خود سروده­های آقای زرتشت هست و غیره بعد بخش­های دیگری دارد بند داد و خُرده اوستا و اینها که همه اینها کتاب اوستا را تشکیل می­دهد منتهی من می­خواهم یک جواب دیگر به شما بدهم دوتا مصدر برای شما می­آورم یکی آن را نشان داده بودم قبلاً ولی بخاطر اینکه مرتبط است با موضوعی که سؤالی که ابهامی که مطرح شده بود دوباره نشان می­دهم و یک به هر حال سند جدیدی هم خدمت تان نمایش خواهم داد. از الان من این را بگویم این را من می­خواهم به این بپردازم جلسات بعد به بخش­های مختلف اوستا استناد کردیم برای اینکه فرار بکنند برخی از آقایان از پاسخگویی نسبت به آن مطالبی که آنجا آمده است نیایند بگویند که اوستا فقط بخش گاتاهایش برای ما معتبراست و زرتشتی­ها سایر بخش­ها را قبول ندارند اول من از کتاب پاسخ به پرسش­های دینی زرتشتیان میخواهم به شما یک مسئله را نشان بدهم در این کتاب که در ایران هم چاپ شده موبد دکتر اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران چاپ کرده است تصویر مانیتور بنده را ملاحظه بفرمایید در این کتاب در صفحه شماره 29 ، سؤال 11 آقای اردشیر خورشیدیان کتاب اوستا نظرتان در موردش چه است؟ بله بخش گاتاها ویژگی­های خاص خودش را دارد و قطعاً بخش گاتاهای اوستا را والاتر از سایر بخش­ها می­دانند زرتشی­ها اما اوستا ببینید نه گاتاها نه فقط بخش گاتاها کل کتاب اوستا به مجموعه کتاب­های گفته می­شود که برای ما زرتشتیان چه است؟ مقدس است. کل کتاب اوستا برای زرتشتیات مقدس است ولی بخش­های مختلفش را تصریح کرده با یک زبان نوشته نشده باز زبان­های مختلف است که این واضح است و مشخص است پس کل این کتاب مقدس است.

یک مسئله را خدمت تان بگویم آقایانی که می­آیید ایراد می­گیرید که نه ما اوستا فقط بخش گاتاهایش درست است و بقیه­ آن را قبول نداریم البته خیلی از زرتشتی­ها وقتی این حرف را می­شنوند به آنها بر می­خورد که یعنی چه نخیر کل اوستا کتاب اوستا کتاب مقدسی است اما این خدمت تان بگویم در بقیه بخش­های اوستا به غیر گاتاها بخش­های وجود دارد که مکالمه زرتشت با اهورا مزدا است اگر شما این را ضعیف بدانید دروغ و جعل نسبت داده­اید به پیامبر خود تان و خدایش چطوری می­تواند ان مقدس باشد؟ یعنی حتی ضعیف بودن این هم از مقدس بودنش می­تواند برای تان این را می­توان از مقدس بودن ساقط کند و خارج کند. این یک. پس موبد اردشیر خورشیدیان کل اوستا را مقدس دانسته است. نکته دوم می­خواهم از این کتاب نشان تان بدهم  برگردان گاتا، موبد رستم شهزادی ،موبد رستم شهزادی که برگردان این کتاب را انجام داده است استاد بسیار از موبدهای سرشناس حال حاضر است، موبد شهزاردی استاد موبدهای حال حاضر است برخی از این موبدان سرشناس شاگرد ایشان بوده­اند. این تصویر کتاب هست ملاحظه بفرماید انتشارات فرا بهر هم چاپ کرده ، برگردان گاتا، پیدایش زرتشت،آمادگی زمینه ظهور، رسالت زرتشت، آموزش­های زرتشت چه کسی آمده است این را اوستا به فارسی­اش را آورده؟ یا برگردان کرده؟ موبد رستم شهزادی به انگلسی هم ترجمه کرده است دوتا زبان است جناب آقا سیاوش کشاورزی هم آمده است به انگلیسی ترجمه کرده است من همین ابتدای این کتاب را می­خواهم نشان تان بدهم ببینید واقعاً اوستا برای زرتشتی­ها معتبر است و می­شود به همه بخش­های اوستا استناد کرد یا خیر؟ صفحه شماره 10 این کتاب، گاتا سرودها زرتشت که ملاحظه می­فرمایید، چه کسی نوشته است؟

موبد رستم شهزادی ، مهر ماه 1375خورشیدی برابر با 3734 دینی زرتشتیان که ما هم در همین إن قلت داریم گرچه دیگر بخش­های اوستا را نیز نمی­توان از نقطه نظر یادگارهای کتبی فقهی (یا کتب فقهی شاید به تعبیر دقیق می­بود) و تاریخیخ و علمی و حماسی و آئینی کم اهیت­تر دانست ولی هیچ کدام از لحاظ دارا بودن مفاهیم و معانی شرف خداشناسی و بیان دلکش و ارزش مینوی به گاتا نمی­رسد.پس چه شد؟ گاتا از لحاظ ارزش مینوی بالاتر از بقیه بخش­ها است اما از نقطه نظرهای فقهی، تاریخی، علمی، هماسی و آئینی سایر بخش­های اوستا کمتر از گاتاها نیستند. ادامه را ملاحظه بفرمایید.به راستی می­تواند گفت که گات­های اشور زرتشت کتاب اصول دین زرتشتی و بخش­های دیگر اوستا فروع دین و شریعت  و فقه زرتشتی است. نیایید بگویید بخش­های دیگر اوستا اعتبار ندارد موبد رستم شهزادی استاد موبدهای سرشناس حال حاظر تصریح کرده است در ابتدای ترجمه گاتا، هرچند آدم مثلاً ممکن است کتابی برای بخش گاتای اوستا بنویسد سعی بر این داشته باشد که فقط بخش گاتا را خوب مطرح کند ولی در مقدمه این کتاب آمده است گفته است گاتا اصول دین زرتشتی را شامل می­شود و سایر بخش­های اوستا فروع دین زرتشتی را شامل می­شود، شریعت را شامل می­شود، فقه را شامل می­شود. پس بر اساس حرف موبد رستم شهزادی زرتشتی ما می­توانیم استناد بکنیم به سایر بخش­های اوستا و شما خلاصه یا این مطالب موبدان تان را ندیده­اید یا این مطالب را دیده­اید اما به هر حال برای اینکه پاسگو نباشید نسبت به برخی از ابهامات و سؤالات به دنبال این هستید که این حقایق اعتقادی خودتان را بیایید چه کا بکنید؟ کتمان کنید.

سؤال:

سؤال بعدی:آمده بودند مطرح کرده بودند برخی که درست است زمان زرتشت مشخص نیست چه زمانی بوده است اما هر چه که باشد قدمت زرتشت بیشتر از آموزه­های اسلام است و ما می­رویم سراغ آموزه­های که قدمت آن بیشتر است نه آموزه­های که به نسبت زرتشت مستهدثه است و تازه به وجود آمده است.

پاسخ:

خب بر اساس این حرفی که برخی از عزیزان مطرح می­کنند خود آقای زرتشت هم نباید آموزه­های جدیدی می­آورد و زرتشتیان نباید زرتشتی می­شدند همان دوره انجمن موغان بود و زمان که زرتشت آمده بود اینها می­آمدند به آقای زرتشت می­گفتند آقای زرتشت ما تعالیم قدیمی­تری داریم مراجعه می­کنیم به آن تعالیم قدیمی­تر دیگر شما برای ما تعالیمی نیاور. پس این ادعا خود تعالیم زرتشت را هم زیر سؤال می­برد، یک.

دو: من واقعاً نفهمیدم چه ربطی وجود دارد بین اینکه حالا قدمت زرتشتی بیشتر از قدمت دین اسلام است؟ اتفاقاً اگر شما زرتشت را در دایره بحص نبوت بدانید و چرخه نبوت به معنای اینکه شخصی می­آید معرفی از معارف دینی دارد نبی بعدی را معرفی می­کند و نبی بعدی تعالیم شخص قبل را یا پیامبر قبل را تکمیل می­کند خب باید نگاه بکنید ببینید آن پیامبری که خاتم است چه کسی بوده است؟ آن پیامبری که اینها را تکمیل کرده چه کسی بوده است؟ انبیاء را که شما نیایید بگویید آقا این قدیمی­تر چه کسی بوده است، اگر اینطوری باشد همه­تان بیایید بروید پیروی، اگر قبول دارید حضرت آدم بشوید یا انبیاء قبل­تر از زرتشت اگر معتقد هستید زرتشت بعد از اینها امده است مثل نوح(ع) بشوید، این استدلال، استدلال علمی نیست به هیچ عنوان.

یک بخش کوتاهی را با هم دیگر ببینیم چندتا سؤال دیگر وجود دارد ابهامی که مطرح کرده بودند می­خواهم نسبت به آنها هم پاسگو باشم تا اینکه دیگر مرتب نبینیم که به پاسخ به سؤالات ما این مسائل می­آید مطرح می­شود ما در یک جلسه اینها را کامل جواب داده باشیم، میان برنامه را می­بینیم بر می­گردیم ادامه مسائل را خدمت تان عرض می­کنم و منتظر تماس شما هستیم در مورد مسائلی که مطرح کردید در برنامه سؤال­های که مطرح کردید در برنامه ما استدعا می­کنیم که عزیزان و موبدان عزیز زرتشتی و بزرگوار آنهای که اهل علم هستند اهل فضل هستند در بخش دوم برنامه تشریف بی­آورند مطالب علمی خود شان را مطرح بکنند اگر نقدی نقطه نظری در مورد مطالب ما دارند حتماً مطرح بفرمایند و ما هم مسائل علمی اینها را  می­شنویم اگر پاسخی هم نسبت به موضوعات شان داشتیم ارائه می­دهیم. با ما همراه باشید.

ممنون هستم شما عزیزان که با ما همراه هستید سؤال­های تان را نی­توانید برای ما بفرستید و سؤال­های شما از طریق پیامک هم می­تواند به دست ما برسد و من سؤال­های را که ببینم در رابطه با موضوع برنامه هست و سؤال­های خوبی است جدّی است و مرتبط به بحث هست و با این برنامه هست را إن شاءالله نسبت به آنها پاسخ خواهم داد. خب چند ابهام را مطرح کردیم که مطرح شده بود و نسبت به آن توضیح دادیم برای شما.

سؤال:

سؤال بعدی و مسئله بعدی این بود که استناد کرده بودند و گفته بودند اینکه ایران باستان همه یکتا پرست بوده­اند و بُت پرستی یا ثنویت در آن وجود نداشته نبوده است یا تثلیس در آن وجود نداشته است یا تکثر خدایان وجود نداشته است. این برخاسته از تعالیم زرتشت بوده است و بخاطر همین است که ایرانی­ها یکتا پرست بوده­اند.

پاسخ:

جدای از اینکه در زرتشت ثنویت وجو داشته است یا نه یا حد اقل در دوره­های تاریخی در تفکر زرتشتی ثنویت یعنی دو خدای بوده ایت یا نبوده است آنچه که در تحت عوان اهریمن در زتشتی­ها یاد می­شود واقعا آیا شیطان است یا خیر قدرت دیگری است که استقلال هم دارد در مسائل مختلف حالا ورود پیدا خواهم کرد در جای خودش جدای از این مسئله این سخن که ایران باستان همه یکتا پرست بوده­اند از دیدگاه ما به شدت قابل خدشه است نمی­توانید همچین ادعای را مطرح بکنید بله شاید شدت و حدّتی که در بحث بُت پرستی در مثلاً اعراب قبل از اسلام وجود داشته است در ایران باستان وجود نداشته باشد به آن شدت و به آن فراگیری و به آن کیفیت.

اما من یک خاطره را خدمت تان عرض بکنم که علمی است، در سفری که بنده داشتم چون چند بار این

سفر را انجام دادم به سیستان و بلوچ استان و شهر سوخته چون می­دانید شهر سوخته یک سابقه پنج هزار ساله دارد اتفاقاً یکی از ایرادهایی که من دارم به برخی از این باستان ستایان افراطی می­گویم شما تاریخ ایران را محدود کردید در 2500سال بخاطر دوره هخامنشیان در حالی که اینقدر که ما با ساسانیان، ما با هخامنشیان فاصله داریم هخامنشینان با دوره شهر سوخته فاصله داشتند که شهر سوخته مؤلفه­های یک تمدن است در قد و قواره آن زمان و دوره خودش را دارد که دارد در موردش کار می­شود حد فاصل بین شهر زاهدان و زابل هست آنجا که رفته بودیم خب یک موقعیتی فراهم شد و بزرگواری آنجا بودند که اگر لازم بشود حالا جلسات بعد ایشان را که مسؤلیت دارد آنجا روی خط خواهیم آورد و خودشان توضیح بدهند برای شما؛ وارد یک مجموعه­ای شدیم از قضا زمانی که ما رفتیم زمانی نبود که بخواهد توریست آنجا بیاید و تقریباً کسی بجر بنده و با یک شخص دیگر کسی همراهم نبود آن هم راننده بود که داشتیم باهم مسیر زابل و زاهدان را می­رفتیم، وقتی وارد آنجا شدیم این شخص شروع کرد، فهمید که ما بحث، مباحث کلامی، مباحث تاریخی را مطرح می­کنیم و شروع کرد با یک اشتیاقی توضیح دادن از آنچه که خیلی عمومی مطرح نمی­شود حالا زمان بگذرد ان شاء الله اینها عمومی تر خواهید شنید. جایی بردند بنده را در شهر سوخته و گفتند اینجا یکی از معابد زمان شهر سوخته هست، معابد 5هزار سال پیش ایران و باستان هست، خب چه اتفاقی می­افتاد آنجا؟ من دیدم پیکرک­هایی در آنجا وجود دارد، بت، بت­هایی آنجا وجود داشت که اینها سر هم نداشتند هنوز شهر سوخته بسیاری از بخش­هایش بکر است همین این پیکرک­ها را نمونه­هایش را آوردند در موزه­ها نگهداری می­کنند اما آن معبد محل نگهداری اینها بود لیلش را پرسیدم گفتند که این دوره 5هزار سال پیش در ایران و باستان در این منطقه بت می­پرستیدند حالا تحت عنوان پیکرک از آنها یاد می­کردند، بت می­پرستیدند، بعد این بت­هایی که می­پرستیدند از آنها دخواست­هایی را  داشتند که این درخواست را اجابت نمی­کردند بعضی وقت­ها چون اجابت نمی­کرد سر این بت را قطع می­کردند می­رفتند یک خدای دیگری را می­پرستیدند، می­گفتند شما زورت زیاد نیست، یا زورت نمی­رسد که خواسته ما را اجابت کنی پس ایران و باستان را نمی­توانیم بیاییم ادعا بکنیم بگوییم که بله ایران و باستان همه یکتا پرست بودند و چه بوده است، این دیگر شواهد تاریخی است که وجود عینی و خارجی دارد ملموس دارد بروید شهر سوخته را ببینید توصیه هم می­کنم این موارد را هم ببینید؛ ادعا نکنید که ایران و باستان همه یکتا پرست بودند همچین چیزی شبیه به یک افسانه هست هرچند برخی از آقایان و حتی بزرگواران آمدند همچین ادعایی را مطرح کردند؛ از طرف دیگر آیا واقعاً تفکر زرتشتی تفکر توحیدی کامل هست؟ آیا اهورا مزدا یک خدای زرتشتی هست یا خیر؟ به اینها می­پردازیم اتفاقاً به بحث اهورا مزدا می­خواهم بپردازم، حالا مسائلی داریم در مورد خود خدای  زرتشتی­ها و اهورا مزدا آنها را هم خدمت­تان عرض خواهم کرد و بحث ثنویت در اعتقادات زرتشتیان را هم مطرح خواهم کرد که آیا دو خدایی و یا دو مبدأ و یا دو خالق مستقل وجود دارد در تفکر زرتشت یا خیر؟ چون بخری­ها اهریمن را  معادل با شیطان می­دانند یعنی آنچه که ما تعریف داریم از شیطان در اسلام و تعالیم اسلامی همان اهریمن در تعالم زرتشت می­دانند این درست نیست ودقیق نیست این مسئله. شهید مطهری هم با اینکه نسبت به زرتشت رویکرد خیلی مثبتی داشته به نسبت با این وجود تعریفی را دارند که بله اهریمن را همان شیطان بدانیم بخاطر اینکه اهریمن مقام بالاتری نزد زرتشت از شیطان داشته است و به آن ان شاء الله خواهیم پرداخت چندتا سؤال دیگر مانده من اینها را جواب بدهم بعد از آن ان شاء الله می­خواهیم تماس­های شما را بگیریم ممنون هستم که منتظر هستید؛ ولی تماس بگیرید ،بخصوص اتاق فرمان هم یک بزرگواری کنند اگر مخالف تماس گرفت یعنی اگر گفت من زرتشتی هستم حتماً ایشان را در اولویت بگذارید قطعاً آن عزیزی هم که پشت خط منتظر هستند یا عزیزانی که منتظر هستند  موافق ما هستند با این موافق خواهند بود که مخالف ابتدا روی خط تشریف بیاورد.

خب سؤال بعدی را من یک مقدار سرعت بدهم به کار بخاطر تماس­هایی که منتظر هستند.

سؤال:

گفتند که چرا با زرتشت که یک پیامبر هست دشمنی می­کنی؟

جواب:

ما الآن اصلاً بحث­مان سر همین است ،اول شما بیایید ببینیم زرتشت چه کسی بوده، اصلاً زرتشت پیامبر بوده است یا نبوده است بعد اگر ثابت شد پیامبر است ما که دشمنی نداشتیم، دشمنی نداریم ما داریم سؤال مطرح می­کنیم،ما داریم ابهام مطرح می­کنیم اگر من می­روم یک جایی و از جوانان می­خواهم که سؤالات و شبهات خودشان را مطرح کنند در مورد پیامبر اسلام، در مورد امیرالمؤمنین، در مورد اهلبیت علیهم السلام، در مورد قرآن؛ یعنی توصیه می­کنم که اینها بیایند توهین کنند؟ نه سؤال هست در ذهن جوان هست، نه از روی غرض بپرسند من باب رفع جهل یا رسیدن به علم دارد این را می­پرسد و جواب می­دهیم به او ،من دارم سؤال می­پرسم می­گویم آقا شما گفتید زرتشت ایرانی بوده است در اوستا خلاف این وجود دارد. این توهین به زرتشت هست؟ خیر، بماند که آیا، مثلاً اصل زرتشت پیامبر بوده یا نبود بعد از اینکه این ابهامات را پاسخ دادیم نسبت به اینکه زرتشت اصلاً پیامبر بوده یا نه آن وقت به آن بپردازیم. و ابهام آخر را هم من خدمت­تان عرض بکنم برخی آمده بودند اشاره کرده بودند به اینکه برخی از گزارش­ها وجود دارد که امام حسن و امام حسین علیهم السلام در جنگ با ایرانی­ها شرکت داشتند، اعتقاد ما این هست که این مسائل دروغ نه تنها ضعیف بلکه جعل تاریخی است همینطور که ما توضیح دادیم امیرالمؤمنین در هیچ جنگ­ها با ایرانی­ها حضور نداشتند حسنین علیهم السلام هم در هیچ کدام از جنگ­هایی که در ایران بوده است در جنگ حضور نداشتند در فتح طبرستان حضور نداشتند بر خلاف ادعایی که برخی از مخالفین شیعه مطرح کردند، ما گزارش­های مخالفین شیعه را هم تک تک بررسی کردیم و جواب دادیم که حالا هم فرصت خارج است بخواهم آنها را دانه دانه باز اینجا توضیح بدهم و شرح بدهم ولی لازم بشود به همان مسئله هم خواهیم پرداخت شیعه روایت قابل اعتماد مبنی بر اینکه حسنین علیهم السلام در جنگ با ایرانی­ها بودند و شمشیر زدند و با ایرانی­ها جنگیدند و ایرانی کشتند ندارد اگر می­گویید خلاف آن هست تماس بگیرید جواب بدهید تماس بگیرید اسناد را بی­آوردید ببینیم که آیا شیعه همچین چیزی را دارد یا خیر.

برویم سراغ تماس­های شما، اگر میان برنامه پخش نشود خوب است چون ما های هم در اینستاگرام فرستاده بودید وممنون هستم از شما از اتاق فرمان بسیار ممنون استم، تماس اول خانم سلیمیان هستند از اصفهان سلام علیکم و رحمة الله.

بیننده(خانم سلیمیان از اصفهان):

سلام عرض می­کنم خدمت شما آقای حسینی من دوتا نکته می­خواستم خدمت تان عرض کنم و سؤالم در نکته­هایم نهفته است و بعد وقت را می­دهم به شما که پاسخ من را بدهید.

اول اینکه شما گفتید که دین زمان هفامنشی­ها دین رسمی ایران رزتشتی بوده درست است؟

دکتر سید محمد حسینی:

من در مورد این بحث دارم نه من همچین چیزی را نمی­گویم من گفتم ادعا بر این است یعنی من منظورم این بوده که آنها همچین ادعای را مطرح کرده­اند چون معروف و مشهور همین است اما همین جا اگر اجازه بدهید خدمت­تان عرض کنم مؤلف­های وجود دارد علمی گزارش­های علمی وجود دارد که به شدت قابل بررسی است از جمله اینکه چرا اسم زرتشت خود آقایان باستان­گرا اعتراف کرداه­اند اسم زرتشت در هیچ یک از کتیبه­ها نیامده است اسم زرتشت در هیچ یک از این آثار باستانی که در زمان هخامنشیان بوده است تا الان به دست ما نرسیده است چیزی و آن نمادی که از آن تحت عنوان اهورا مزدا یا فرا بهر و اینها یاد می­کنند آیا این نماد زرتشتی­گری بوده است یا نبوده است در مورد آن بحث مفصل دارم آن را به جای خودش خواهم پرداخت به آن.

بیننده:

بله بعد سؤال من در حول این است که چونکه یهودی­ها ادعا می­کنند در زمان خشایارشاه 77 هزار ایرانی را کشتند بعد می­خواستم ببینم چون ما در اوستای به این اشاره شده بعد از اینکه شما به ما گفتید که همین زرتشتیان اروپا بنیات زرتشتیان اروپا خود شان می­آیند درواقع اطلاعات تویت­های اسرائیل به زبان فارس و اینها را در واقع در تویتر همایت می­کنند.

دکتر سید محمد حسینی:

من خیلی صدای تان ضعیف شده اتاق فرمان صدای را تقویت کند برایم، بنیات زرتشتیان اروپایی گفتند که...

بیننده:

بنیات زرتشتیان اروپادر واقع تویت­های اسرائیل را در تویتر حمایت می­کنند بعد می­خواستم ببینم اگر این هشدار وجود داشته باشد خب چرا می­آیند از اسرائیل حمایت می­کنند؟

دکتر سید محمد حسینی:

بله چشم نسبت به این هم توضیح خواهم داد مسئله دیگری دارید؟

بیننده:

بله لطف کنید اگر این مواردهای که من به شما گفتم ابهام برانگیز بود توضیح بدهید اطف می­کنید ممنون خدا نگهدار.

دکتر سید محمد حسینی:

موفق و مؤید باشید در پناه حق باشید.

خانم زاهدی از یزد سلام علیکم و رحمة الله.

بیننده(خانم زاهدی از یزد):

الو سلام

دکتر سید محمد حسینی:

وعلیکم السلام

بیننده:

استاد عزیز سلام عرض می­کنم خدمت شما، من چندتا نکته دارم اول یک پیش زمینه­ای را می­روم در مورد خودم اول اینکه اسم برنامه­تان وادارم کرد که بنشینم نگاه کنم بنده حول هوش سن شانزده هفده سالگی پیروی مکتب حرکت فلسفی حضرت ملا صدرا و شیخ اشراق بودم کتب تاریخی را مطالعه می­کردم ادیان می­خواندم کتاب رمان باعث شد که به فلسفه اگزیستانسیالیسم بربخورم دیگر کی‌یرکگور بر خوردم، چند تا سؤال که شما مطرح کردید برخی از هم وطنان به من گفتند شما به تاریخ هرودوت استناد نکن چون هرودوت روحانی بوده و ایرانی­ها دشمن، دشمن ایرانی­ها هستند یکی در مورد ایران ویچ، و یکی زمان زرتشت ، و یکی مسئله نبوت او طبق تحقیقاتی که من کردم اگر خواسته باشیم ایران ویچ را محدوده جغرافیایی که اوستا گفته در نظر بگیریم طبق گفته خانم مری بویس از هرودوت استناد نکردند، طبق گفته خانم مری بویس رود بلوگا هست، رودخانه بلوگا که مردم قزاقستان، بسیار سردسیر مردم قزاقستان جنگجو و غار نشین بودند و ارابه­های جنگی هم داشتند همان ارابه­هایی که استناد می­کنند به آن که آریایی­ها با آن توانستند که به فلات ایران حمله کنند و فلات ایران را تصرف کنند، یکی دیگر از اسناد من زرتشت و آیین میترا هست در کتاب زرتشت و آیین میترا دکتر آشتیانی یک فکت آوردند که، یک فکت از دکتر  آرمانی آوردند که این رودخانه می­تواند رودخانه دانوب باشد و اگر دانوب باشد به مردم اکراین برمی­گردد مردم اکراین هم بسیار جنگجو و در کشور سردسیر زندگی می­کردند و تمام اینها بر می­گردد به منطقه سیبری.

دکتر سید محمد حسینی:

بله خانم زاهدی

بیننده:

یک نکته در مورد زمان زرتشت، اگر زمان زرتشت را خواسته باشیم به گفته خود زرتشتیان عزیز استناد کنیم دکتر آبتین ساسانفر فرمودند که 9 هزار سال قبل از میلاد، الآن ما 2هزار سال بعد از میلاد هستیم، یعنی حدود 11هزار سال قبل از میلاد و از لحاظ زبان شناسی قطع به یقین 8600سال پیش از میلاد هست و اینکه افلاطون خودش در کتابش استناد کرده و گفته زرتشت 6هزار سال قبل از من بوده است و افلاطون 500سال قبل از میلاد بوده یعنی حدود 6500سال پیش و برخی از دوستان زرتشتی باستان­گرا به من گفتند که تاریخ طبری را مطالعه کن، تاریخ طبری این را گفته که زرتشت پیامبر مجوس از طرف ارمیای نبی ترد شد و نفرین شد و به مجوسیان ادعای نبوت کرد، آیا کردار نیک در خیانت هست؟

و یکی اینکه مسئله نبوت، نبی بودن از نباء می­آید یعنی یک آدمی آنقدر با تهذیب نفس داشته باشد از لحاظ روحانی بالا باشد که یک خبری را از خدا دریافت کند و بتواند آن را به مردم ابلاغ کند با هر سختی که هست. اگر زرتشت را آموزگار بدانند، آموزگار یعنی اینکه یک نفر از کسی دیگر که هم شأن او بوده است بیاموزد و به هم شأن­های خود آموزش دهد یعنی اهورا مزدا یک ظنّی بوده است و برخی زرتشت را بعنوان جادوگر معرفی کردند دلیل­شان هم این است که اسفندیار او را روین­تن کرده است.

و حالا چند نکته در مورد خودم.

دکتر سید محمد حسینی:

خانم زاهدی من یک نکته می­شود عرض کنم؟

بیننده:

بله بفرمایید

دکتر سید محمد حسینی:

خیلی از مخاطبین ما نمی­دانندکه شما چه کسی هستید و زمینه فکری شما را نمی­دانند، خب این را من توضیح بدهم به مخاطبین بزرگوار که خانم زاهدی بخاطر دیدن این برنامه­ها رویکردی را، حالا خودشان هم توضیح خواهند داد اتخاذ کردند متفاوت با رویکرد خودشان،رویکرد قبلی خودشان و با بنده تماس گرفتند و خیلی شجاعانه گفتند که من 7سؤال دارم و سؤال­های خودشان را مطرح کردند، و اما در حد توان بنده نسبت به آنها پاسخ دادم، خانم زاهدی من خیلی خوشحال می­شوم که اگر برای مخاطبین مان هم از گذشته خودتان از آن دوره­ای که در آتش کده­ها بودید و اینها را هم بفرمایید و تفاوتی که رویکرد الآن شما نسبت به قبل دارد می­شنویم.

بیننده:

بله چشم من مقدمه­ای که آمدم در مورد خودم، بخاطر همین آمدم که من کتب فلسفی را خوانده بودم به مکتب ملاصدرا حضرت جوهری اعتقاد داشتم و به شیخ که نظر بر این داشتند که موکلانی واسطه بین انسان و خدا هستند دوست من فکر نکنم زرتشتی بوده باشد ولی به اسم زرتشت هر روز که در کتابخانه من می­رفتم و قبل از آن با بچه­ها بازی می­کردم قرآن را برگردان می­کردم برای آنها و بازی می­کردم با آنها و حتی شاهنامه را هم در بازی مشهدی برای­شان برگردان می­کردم به من گفت که داری کاری می­کنی

که اهورا مزدا نفرینت کنه و متأسفانه من دچار یک چالش شدم یک بیماری، و دوستم به من گفت که شما اهورا مزدا نفرینت کرده و امرداد یکی از امشاسپندان.

دکتر سید محمد حسینی:

ششمین فرشته از فرشتگان زرتشتی بله

بیننده:

امشاسپندانی که اهورا مزدا واسطه می­داند تو را ترد کرده و به دست دیو بیماری سپرده و اینکه بعد هم خیلی ادبیات دوست داشتم، رشته ادبیات قبول شدم ولی با این تفاوت که همیشه کنار دخمه بودم اگر یزد تشریف بیاورید دانشگاه ادبیات درست کنار دخمه هست همیشه کنار دخمه بودم و آن کسی که خودش را بعنوان زرتشتی و دوست من جا زده بود به من گفت که بیا برویم امروز آتش کده وقتی چشم باز کردم دیدم که با بهائی­ها هستم و یهودیانی که نمی­شود آنها را به اسم یهودی دید، بیشتر صهیونیسم­ها هستند، بیشتر به صهونیسم می­خوردند و آنها هم چنان نگاه من را عوض کرده بودند، چون این بیماری به من عارض شده بود که واقعاً از همه چیز زده شده بودم تا به خودم آمدم من یک کس دیگر شده بودم و فلسفه کی‌یرکگور را دنبال می­کردم و آنها پیشنهاداتی می­دادند که من شرم دارم که بیان کنم و بگویم که به چه کارهایی وادار شدم.

دکتر سید محمد حسینی:

زرتشتی­ها این کار را کردند؟

بیننده:

بله بله

دکتر سید محمد حسینی:

خب

بیننده:

در خانواده مذهبی بودم ولی با پیشنهاد آنها یک جورهایی رفتارکردم که واقعاً شرم دارم چون با بهائی ها

رفت و آمد داشت و فرقه ضالّه بهائیت، سؤال من یک از دوستان زرتشتی آقا کامیاب فرمودند که زرتش را، اصلاً آیین زرتشت را از طریق کنکاش بدست آوردند، آیین زرتشت و دین یهودیت هر دو وراثتی هستند و از طریق خون مادر منتقل می­شود من گاتاها یسنا، گاتاها یا گاتها و یسنا را مطالعه می­کردم و در مهمانی­هایی که می­گرفتند حضور داشتم واینکه به من می­گفتند حتماً تو باید شرم دارم از گفتنش، و اینکه خیلی گفتند که خانه کو باش در رگهایت، من می­خواستم به باستان گرایان عزیز عرض کنم که شما حمله اسکندر مقدونی را یاد بردید اسکندر مقدونی کتابخانه را، کتابخانه و تخت جمشید را به آتش کشید طبق تاریخ هرودوت به آتش کشید، و دختر و زنان را جلوی چشم پدران و همسران­شان مورد تجاوز قرار می­دادند، یک درصد فکر کنید خون اسکندر در رگ­های­تان بود، چون اگر اینقدر که با شدّت و هدّت بیان می­کنید ما ایرانی هستیم و باید هوای همیدگر را داشته باشیم شما ناموس خودتان را خیلی راحت فروختید و دست به دستش کردید و اینکه من اسمم رقیه هست تا آنکه از اسلام زده شده بودم که وقتی به من می­گفتند رقیه ناراحت می­شدم بعد از چند وقت که گذشت گفتند باید قربانی بدهیم، قربانی هم پدر و مادرم بودند، پدر و مادرم بودند ولی، یعنی اقدام کردم ولی با برنامه بازگشت که شما در آن صحبت کردید منصرف شدم.

دکتر سید محمد حسینی:

یعنی پدر و مادرتان را باید از بین می­بردید؟

بیننده:

بله چون اعتقاد داشتند که پدر و مادری که فرزند شان به دست دیوتی در افتاده باید نابود بشود

دکتر سید محمد حسینی:

پدر و مادری که به دست دیو افتاده

بیننده:

باید نابود بشوند و اینکه، یک چند وقتی گذشت و کرونا وارد کشور شده بود همینطور فقط ارتباط­های  واتساپی و اینها را داشتیم. سؤال من از آقای خزایی، آقای شهبازیان که بسیار رکیک اللفظ هست، موبد صفت نیک نام موبد کامران در یزد این است که شما چرا آقای خزایی و شهبازیان که معلوم است دین وراثتی خودشان را با دستور صهیونیسم­های بلژیک به دین تشریقی بدل کردند و پول­های هنگفت می­گیردند، دیگر من نتوانستم با اینها ارتباط برقرار کنم؛ و اینکه هیچ کدام قائل به گفتار نیک نیستند در این مدت که من تغییر نگرش دادم از بدترین الفاظ استفاده کردند، تا چشم باز کردم من نیهیلیسم شده بودم پوچ گرا، و پیرو فلسفه نیچه، کتاب آنتی کرایست نیچه را مطالعه کرده بودم و به نوعی از پیمان­های نیچه رسیدم که گفته بود خدایت را بکش و یا خودت جرئت داشته باش،خودت را محاکمه کن، وقتی من اقدام به خودکشی کردم، هیچ کس دیگر، هیچ کدام از آنهایی که ادعای زرتشتی بودن می­کردند، هیچ کدام پا پیش نگذاشتند، من از شرمندگی این لفظ را استفاده می­کنم یک عرب ساده به گفته آنها مثل شما که آنها من را گام به گام تا دم پرتگاه بردند و هولم دادند،یک عرب ساده مثل شما طنابش را انداخت و من را کشاند بالا،نگذاشت که سقوط کنم.

دکتر سید محمد حسینی:

خدا را شکر الحمد الله،خانم زاهدی  حالا مختصری را فرمودید که در این طلاتم فکر و  بحث زرتشتی گری که افتاده بود چه اتفاقاتی افتاد بعد حالا به حمد الله الآن دیگر نگرش­تان نگرش اسلامی و اهلبیتی هست.

بیننده:

اصلاً صدا ندارم.

دکتر سید محمد حسینی:

عذر خواهی می­کنم الآن صدای بنده را دارید؟

بیننده:

بله بله

دکتر سید محمد حسینی:

فرمودید که بعد از اینکه تغیر نگرش دادید و آمدید الآن مسلمان و شیعه شدید و من واقعاً، واقعاً از صمیم قلب خوشحالم که برنامه ما می­تواند مؤثر باشد در هدایت افراد هدف­مان همین هست خوشحال می­شویم من این را نمی­خواهم پنهان بکنم اگر ببینم کسی هدایت می­شود خوشحال می­شوم بخصوص اینکه ببینم با تحقیق با پژوهش هدایت شده سؤال­هایی که ایشان از من پرسیدند در آن هفت سؤالی که از من پرسیدند و گفتند که پاسخ بدهم و حالا در حد توانم به ایشان پاسخ دادم به سؤال سوم و چهارم رسیدم به ایشان عرض کردم، گفتم این کتاب­ها را شما واقعاً تسلط دارید و خوانده­اید؟ فرمودند بله چون از داخل متون و کتبی داشتند سؤال می­پرسیدند که مکاتب هربی را شامل می­شد، حتی از روایات شیعه شامل می­شد و فلان روایاتی که در کافی آمده را از من پرسیدند این عبارت در آن جا به چه معنی است چرا از روایت عقل مثلاً استفاد ه شده است، خیلی خوشحال می­شویم قطعاً این را بروز می­دهیم زبانی می­گوییم این را ولی فرمودید که.

بیننده:

بله واقعاً همیشه مدیون شما هستم.

دکتر سید محمد حسینی:

خواهش می­کنم بزرگوار هستید شما مدیون اهلبیت هستیم همه ما.

بیننده:

و اینکه موبد صفت نیکنام باید به من جواب بدهد چرا ناموس ایرانی خود شان را دست به دست کردند فقط به خاطر زیبایی، فقط به خاطر اینکه بیانیه کودکانه داشت و نمی­توانست بچه را جمع کند و به دین زرتشت بیاورد.

دکتر سید محمد حسینی:

خانم زاهدی ما شنیدن اینها را برای ما سخت است خب، شنیدن خیلی از اتفاقات هم برای ما سخت است حالا درست است آن زمان زرتشتی بودید و اینها باشد ولی بالاخره یک، اصلاً ایرانی بودن به کنار بالاخره یک انسان بودید و واقعاً دوست دارم که حتی در برنامه دیگر اینها دردهای است که به وجود آمده است بله ولی مطرح نشود به این شکل و امیدوار هستم که این رفتاری که الان با شما دارند که به هر حال فرمودید و بخش آن را با خبر هستیم دست بردارند آن رفتار و گفتار و کرداری که حد اقل ادعا می­شود حد اقل در مورد شما مراعات بکنند.

بیننده:

کلاً دیگر از گفتار نیک­شان خبری نیست فقط توهین است

دکتر سید محمد حسینی:

إن شاءالله دیگر، ببین البته یک چیزی را عرض کنم خانم زاهدی وقتی که شما آمدید یک راهی را انتخاب کردید که راه حق هست این حرف­ها را هم بعضی وقت­ها می­شنوید نام شما فرمودید رقیه است حضرت رقیه سلام الله علیها چه جرمی را مرتکب شده بود که کودک سه ساله چهار ساله باید به شهادت برسد، حضرت زهرا سلام الله علیها چه جرمی را مرتکب شده بود إلی دفاع از حق ما که اصلاً به گرد پای غلامان اینها را هم نمی­رسیم در دفاع حضرت زهرا سلام الله علیها به جایی رسیده بود که بالای منبر جسارت کردند به حضرت بر اساس گزارش پیروان آنها، خب یک بخش ان طبیعی است روزانه ما هم این توهین­ها را می­شنویم این به قول گفتار نیک­ها را کردار نیک­ها را و یک نکته را هم خانم زاهدی من می­خواهم عرض بکنم یک بزرگواری بودند که ایشان هم خانم بودند تغییر مذهب دادند و تغییر دین دادند با این برنامه­ها و مسائلی که ما داشتیم و قرار بود امشب روی خط تشریف بیاورند یعنی مقدماتی را گفته بودند و ما موافقط کرده بودیم با واسطه­ای که وجود داشت بیایند روی خط مطالب­شان را بفرمایند،متأسفانه از شب گذشته که اعلام کردند به خانواده­شان می­خواهند تشریف بیاورند روی خط مطالب را بفرمایند، نمی­دانم چه اتفاقی برای شان افتاده و ایشان کلاً از فضای مجازی رفتند با یک پیام خیلی کوتاه که من از فضای مجازی مجبورم بروم.

بیننده:

واقعاً فشار می­آورند، تهدید می­کنند، استاد واقعاً تهدید می­کنند، تهدید می­کنند به اینکه آتش می­زنیم، چون آتش مقدس است برایشان.

دکتر سید محمد حسینی:

خب دیگر این اتفاقات باعث شد که بی خبر هم هستیم از ایشان فقط یک توصیه دارم هم نسبت به شما

و هم نسبت به این بزرگوار و هم دیگرانی که احتمال دارد تغییر رویکرد بدهند، تقیه را رعایت کنید هرجایی نیاز نیست کامل بروز بدهید این زحمتی که شما دارید به هر حال حمل می­کنید این حرف­هایی که دارید می­شنوید قطعاً باقیات الصالحات برایتان هست ولی ما باید در دین­مان همان­جایی که لازم هست تقیه بکنیم بخصوص حالا شما که موقعیت­تان یک مقدار متقاوت شده و دیگران هم فهمیدند و می­دانند اما برای این بزرگوار دیگر و آن دو آقایی که باز برای من خبر فرستادند اینها هم تغییر رویکرد و دیدگاه دادند و حالا الآن نباید بروز می­دادند یکجایی بروز داده بودند امیدوارم برنامه ما را اگر می­بینند بحث بنده را می­شنوند تقیه پیشه بکنید جان خودتان را حفظ بکنید البته از حق کوتاه نیاید و در ، به تعبیر شهید مطهری تقیه یعنی اینکه کمتر بخوری بیشتر بزنی در دفاع از اعتقادات خودتان زدن نه زدن فیزیکی است اینجا، اینجا زدن یعنی سؤال پرسیدن یعنی مسئله مطرح کردن و واقعاً از صمیم قلب دعا می­کنیم ما و همه بینده­ها ان شاء الله دعا می­کنند برای اینکه شما از شرّ افرادی که نمی­توانند هدایت شما را ببینند در امان باشید ان شاء الله که این رویکرد شما هم بتواند برای ما هم بعنوان باقیات الصالحات بماند و دست افراد بیشتری را بگیریم،خانم زاهدی.

بیننده:

بنده واقعاً مدیون شما هستم و اینکه در جواب آنها به شما اصلاً توهینی نکردم.

دکتر سید محمد حسینی:

یک نکته هم فرمودید در تماس­تان، فرمودید رفته بودید حالا آتشگاه­ها و چون یزد تشریف دارید با زرتشتی­ها صحبت می­کردید بازخوردشان نسبت به مطالب ما چه بود جواب داشتند نسبت به موضوعاتی که مطرح کردیم چون شما فرمودید سؤال­های ما را بردید منتقل کردید به اینها.

بیننده:

توهین فقط توهین،گاتاها را مطالعه کن، یسنا را مطالعه کن، حدود دین زرتشت در وندیداد مشخص شده پوست کندن، اینکه زنان را تحقیر کنند یا هر چیز در وندیداد مشخص شده حد فاصل دورانی که اسکندر حمله کرد به ایران حدوداً اصلاً می­شود 300سال گذشته باشد و ساسانیان یک تاریخی را درج کردند و موبدان زرتشتی به این معتقد بودند که دختران زیبا حتماً باید تحقیر بشوند من چون ادبیات کلاً یک کاربردی را داریم که فعل مرکب را بجای اینکهک بگوییم عدالت را فریاد بزن می­گوییم عدالت فریاد را بزن تاکیید روی فریاد هست حالا چه چیز را فریاد بزن ،عدالت فریاد بزن؛ بهم ریختگی جمله مرکب بخاطر چیست؟ تاکیید هست.

و اینکه دوستانم از من پرسیدن که مقالات را ببین چندتا کتاب­هایی تاریخی و هرودت را به آنها معرفی کنم یکی تاریخ ایران باستان تا آغاز اسلام از رومن گیرمشن و یکی هم ، من می­دانم که اصلاً تاریخ نمی­خوانند ومقالات را عنوان می­کنند برای­شان. آریایی و ایرانی لفظ ساختگی و غیر ضروری، مقالتی، دین­ها در آغاز دین نبودند، هنر ساکنین فلات ایران، تمام این مقالات از شاهنامه استخراج شده، شاهنامه­ای که ادعا می­کند فردوسی زرتشتی بوده.

دکتر سید محمد حسینی:

بله برخی از زرتشتی­ها این ادعا را دارند، بسیار ممنونم از شما خانم زاهدی

بیننده:

خیلی ممنون از شما که به من وقت دادید

دکتر سید محمد حسینی:

این تماس شما، موفق باشید خواهش می­کنم،  موجب شادی هست از باب اینکه ببینیم شخصی محب اهلبیت علیهم السلام شده است  و از طرفی موجب ناراحتی هست بخاطر برخوردها با شما دعا می­کنیم خداوند به شما صبر بدهد و زیر سایه چادر حضرت زهرا سلام الله علیها باشید.

بیننده:

اینطور دعا کردن را من لیاقتش را ندارم چون واقعاً با علم گول خوردم، و شما با علم بیرون آوردید.

دکتر سید محمد حسینی:

الآن دیگر در مسیر هدایت هستید نگران نباشید خانم زاهدی الآن دیگر نگران نباشید در مسیر هدایت

هستید، شاید شما هم مثل سلمان فارسی باشید که گشتند و به ادیان دیگری معتقد بودند چون پیامبر را نمی­شناختند بعد پیامبر را دیدند، تاجایی بالا آمد سلمان فارسی که شد سلمانُ مِنّا اهل البیت و نگران گذشته­تان نباشید از  این باب که الآن دیگر در مسیر قرار گرفتید به حمد الله و ان شاء الله که برخورد خوب شیعیان را شما ببینید که جبران کننده برخورد بد دیگر مدعیان بوده.

بیننده:

سلامت باشید ان شاء الله

دکتر سید محمد حسینی:

موفق و مؤید باشید در پناه حق باشید خانم زاهدی

بیننده:

خیلی ممنون

دکتر سید محمد حسینی:

خدا نگهدار شما باشد.

بیننده:

خدا حافظ

دکتر سید محمد حسینی:

تماس بعدی آقای کریمی از کرمان هنوز پشت خط هستند؟ آقای کریمی سلام علیکم

بیننده(آقای کریمی از کرمان):

سلام علیکم و رحمة الله

دکتر سید محمد حسینی:

حال شما خوب هست؟ من عذر خواهی می­کنم خیلی وقت هست که پشت خط منتظر هستید آقای کریمی

بیننده:

نه خواهش می­کنم

دکتر سید محمد حسینی:

در خدمت­تان هستیم

بیننده:

آقای حسینی من فقط ....

دکتر سید محمد حسینی:

صدایتان خیلی بد می­آید آقای کریمی، با تلفن تماس گرفتند اتاق فرمان؟ با تلفن هست، آقای کریمی خط ثابت دارید با خط ثابت روی خط تشریف بیاورید چون الآن صدایتان را ما خیلی بد داریم.

بیننده:

بله بله بله دارم

دکتر سید محمد حسینی:

سوت می­کشد صدایتان، آقا کریمی صدای من را دارید؟

بیننده:

خب اگر می­شود، بله اگر لطف کنید آقای کریمی دوباره با شما ارتباط می­گیرند اگر یک خط ثابت بدهید که خیلی خوب خواهد شد دیگر،چون مخاطب ما اذیت می­شود ،من خودم مشکل ندارم با همین صدا کنار می­آیم ولی مخاطب ما اذیت می­شود؛ ان شاء الله با شما تماس می­گیرند آقای کریمی فعلاً خدا نگهدا شما باشد.

من برگردم برخی  از این تماس­ها را چون فرصت مان هم کم هست اگر آقای کریمی مجدد شدند روی خط تشریف بیاورند که بیایند ،اگر من اینها را جواب بدهم.

سؤال:

خانم سلیمیان از اصفهان فرمودند که آیا من گفته ام دین هخامنشیان زرتشتی بوده است یا نه؟

جواب:

ابهاماتی در این زمینه مطرح هست البته شهرت دلالت بر این دارد ، صرف شهرت که بله سلسله هخامنشیان و اینها، زرتشتی مذهب بودند دین رسمی­شان زرتشتی بوده است ولی مباحث دیگری هست ما به جایش به آن می­پردازیم بعضی وقت­ها من در یک موضوع در برنامه وارد نمی­شوم بخاطر اینکه دوست مخاطب فقط آن تکه در ذهنش بماند و برنامه را، اسناد را نبیند وشاید مثلاً برایش سوء تفاهمی بوجود بیاید، مفصل در این خصوص صحبت خواهم کرد. همچنین فرمودند که

سوال:

یهودی­ها می­گویند ما 77هزار ایرانی را کشتیم اگر اینطور هست این کسانی که ادعای ایران باستان دارند چرا می­روند با افرادی که اینها کودک کش هستند، با اینها صهونیست­ها به هر حال با همدیگر رابطه­شان خوب هست و چه هست؟

جواب:

خب شما ببینید بخاطر منفعیت که الآن شامل حال­شان می­شود؛ شما فکر کردید واقعاً کسانی که ادعای ایران و باستان دارند واقعاً ایران راعلاقه دارند به ایران باستان و ایران و باستان را دوست دارند؟ اگر واقعاً آنها را دوست دارند شک و شمایل شان چرا هیچ ربطی به ایران باستان ندارد و عملکردشان هیچ ربطی به ایران و باستان ندارد حجاب خودشان یا حجاب همسران­شان هیچ ربطی به ایران و باستان ندارد، اگر واقعاً ایران و باستان؛ اینها ببینید همین الآن یک کشوری حالا می­گوییم، فقط نگوییم کسی که ایرانی باشد همین برخی از این عرب­های عمارات را شما نگاه کنید برای منفعت خودش حاظر شد همه چیز خودش را بفروشد خب این اتفاقات پیش می­آید چرا چون یک منفعتی را دارد می­بیند حاضر هست آن تاریخ قبلی خودش را کتمان بکند،ظلم­هایی که به خودش شده کتمان بکند گاو شیرده بشود همه این اتفاقات شامل را رقم بزند، حاضر هست که برایش رقم بخورد و شامل حالش بشود برای چه برا اینکه منفعت دارد برایش آنها، حرف شما را من متوجه هستم خانم سلیمی­یان، شما می­فرمایید که اگر شما مدعی هستید پس چرا الآن با این کودک کش­ها مثلاً رابطه­تان خوب هست بله حرف­تان وارد هست ولی من هم داریم این را تبیین می­کنم برای بینندگان عزیز که منفعت شان هست دیگر ، منفعت­شان الآن اینگونه اقتضا می­کند یک زمان همین­ها منفعت­شان اقتضا بکند چاپلوسی عرب­های وهابی را هم انجام دادند و باز انجام خواهند داد، منفعت­شان هست، دنیای­شان اقتضا می­کند.

آقای کریم پشت خط هستند تماس آقای کریم را دریافت بکنیم، (چند تا مورد ماند) آقای کریمی سلام علیکم

بیننده:

سلام علیکم و رحمة الله

دکتر سید محمد حسینی:

حال شما خوب هست؟ در خدمت­تان هستیم آقای کریمی از کرمان

بیننده:

من آقای حسینی راستش می­خواستم اولش خواهش کنم از دوستان زرتشتی که به این سؤالاتی که شما مطرح می­کنید جواب دهند، بعدش من خودم هم می­خواستم سه تا موضوع مطرح کنم که، می­خواستم آخری­اش را شما یک توضیحی خودتا بدهید در باره حمله اعراب به ایران هست.

دکتر سید محمد حسینی:

در خدمت­شما هستم صدا را هم اتاق فرمان لطف کنید تقویت کنید من بسختی می­شنوم، بله

بیننده:

صدا خوب هست آلآن؟

دکتر سید محمد حسینی:

الآن خوب شده بله بله بفرمایید

بیننده:

اولین موضوعی که من می­خواستم مطرح بکنم یکی از چیزهایی که می­گویند زرتشتیان هست ازدواج با محارم هست حالا بعضی از زرتشتیان می­گویند همچین چیزی نیست و بعضی­ها هم می­گویند هست، خب اگر هست الآن از لحاظ علمی ثابت شده که این کار مشکل علمی دارد و غیر اخلاقی هم هست؛ بعدش هم این چجور دینی هست که اگر از جانب خدا آمده باشد، دین نباید مشکل علمی داشته باشد چون ازدواج با محارم بعضی­ها می­گویند بوده،بعضی­ها هم می­گویند نبوده؛ خب اگر بوده الآن علم پزشکی به این نتیجه رسیدند که مشکل علمی در آن وجود دارد و از لحاظ عرف جامعه ما هم یک چیز غیر اخلاقی هست،خب اگر نبوده شما نگاه کنید کمبوجیه فرزند کورش در کتاب تاریخ ایران باستان خداوردیان جلد1 ،صفحه 272 آمده که کمبوجیه با دوتا خواهرش رکسانا و آتوسا ازدواج کرد.

دکتر سید محمد حسینی:

حالا به این نمی­خواهیم، آقای کریمی نمی­خواهیم به این مسئله اصلاً بپردازم  خیلی ولی خواهیم پرداخت به جایش اصل مطلب را که متوجه شدید.

بله متأسفانه متأسفانه مسائلی در این زمنه وجود دارد در آموزه­های زرتشت فاجعه­بار به وقتش به آن خواهم پرداخت.

بیننده:

نه من فقط من، فقط می­خواستم این مسئله را مطرح بکنم اگر کمبوجیه با دوتا خواهرش ازدواج نکرده، اگر کرده، اگر ازدواج کرده، خب پس این آدم اصلاً زرتشتی نبوده چون زرتشتیان یکی از عامل­هایی که می­آیند می­گویند که آقا شما بیاید زرتشتی بشوید چون هخامنشیان نمی­دانم  کورش و فرزندانش زرتشتی بودن خب اگر این علم،اگر کمبوجیه این کار را کرده طبق کتاب تاریخ ایران باستان که گاهاً این باستان دوستان خیلی به آن چه می­کنند یا از آن استفاده می­کنند در حرف­هایشان کمبوجیه با دوتا خواهرش ازدواج کرده این همچین چیزی باشد اصلاً این فرد زرتشتی نبوده که شما می­گویید، شما مسلمانید این هم همان دین کورش که زرتشتی بوده، زرتشتی بشویم.  بعد یک موضوع دیگری هم مطرح می­کنند می­گویند که.

دکتر سید محمد حسینی:

حالا اینکه فرمودید من یک اسکنی هم نشان بدهم آقای کریمی، اینکه فرمودید من یک مورد اسکن

نشان­تان بدهم این هم ببیندی حالا من نمی­خواهم در این قضیه وارد بشوم مطالب و اسناد فراوانی جمع آوری کردم ایده عال بشر، تجزیه و تحلیل افکار دین زرتشت،مزده یسنا و حکومت، جناب آقای جلال الدین آشتیانی این کتاب را نوشتند البته خود آقای آشتیانی این راقبول ندارند اما نقل قول کرده، نقل قول درست هست حالا خودشان نقد کردند من باب آدرس دادن به این نقل قول دارم عرض می­کنم صفحه 77، نقل قولی که آورده است از هرتس فلد به قول دوست­مان معتقد بود که پدر بزرگ زرتشت آستیایکس باید باشد آخرین پادشاه مادی بود(تلفظ دقیقش را هم اینجا ببینم آورده است خیر)  مادی بوده است کورش با مادر زرتشت یا دخترش ازدواج می­کند و دختر کورش آتوسا خواهر ناتنی زرتشت بوده است (آتوسا چه کار کرده؟) بابرادرش کامبیز یا کامبوجیه وصلت می­کند و پس از مرگ کامبیز (چه می­شود؟) همسر داریوش می­شود من توضیح ندهم که این اصلاً یعنی چه، اصلاً توضیح ندهم که این چه چیزی هست، فقط این نقل قول نمونه­ای هست، من حالا آن را هم بحثش را کار کردم که فرمودید ازدواج با محرمان زرتشت مفصل اسناد دارم در موردش اسنادی که بعید می­دانم قابل خدشه باشد و ان شاء الله هم در مورد بحث خویدوده اینها مطرح خواهم کرد مسائلی را، بله مطلب دوم تان را بفرمایید.

بیننده:

مطلب دوم می­خواستم شما در این موضوع هم، در باره یک موضوعی می­خواستم مطرح کنم شما هم یک توضیحی  در باره­اش بدهید چون اسم یک فردی می­آید می­خواستم در باره او یک توضیحی خودتان بدهید.

یکی از مسائلی هم که اینها خیلی مطرح می­کنند اگر دیده باشید می­گویند آقا یک داستان تاریخی از خالد بن ولید اینها مطرح می­کنند جناب خالد گفت من قسم می­خورم اگر به ایران آمدم با خون ایرانیان آسیاب می­کنم و نان درست می­کنم می­خورم؛ خب من ،خالد بن ولید یکی از چهار کارگزار اصلی ابوبکر بوده خب شما شما نمی­توانید، کسانی که می­آیند این حرف ها را به بچه شیعه­ها می­زنند باید بفهمند که آقا خالد بن ولید اصلاً ربطی به شیعه و این چیزها ندارد،خالد یکی از چهار کارگزار اصلی ابوبکر بوده، چهار کارگزار اصلی ابوبکر هم یکی عمر بوده یکی معاویه بن ابوسفیان بوده یکی ابوعبیده جراح یکی هم خالد بن ولید، خب شما اگر بیایید بگویید خالد،اگر هم همچین چیزی باشد این را باید شما به برادران اهل سنت ما بگویید که دارند پیروی می­کنند از همچین شخصی این ربطی به ما ندارد، خالد بن ولید اصلاً حالا برادران اهل سنت ما از او پیروی می­کنند چون به او می گویند حضرت..... خالد بن ولید کسی بوده که با یک آقایی به نام مالک بن نویره می­روید از او مالیات بگیرد حالا عایشه همسر او می­شود می­رود با خانم او همبستر می­شود آن کسانی که می­آیند این حرف­ها را می­زنند که می­گویند نمی­دانم شما مسلمان­ها بزور شمشیر مسلمان شدید یعنی اسلام آوردید باید بفهمند آقا کسی که دارید از او اسم می­برندخالد بن ولید هست که آقا این یک فردی بوده کارگزار ابوبکر بوده ربطی به تشیع و حضرت علی و اینطور موضوعات ندارد. من فقط می­خواستم همین دوتا موضوع را مطرح  کنم بعدش از هموطنان زرتشتی ام بگویم بیایند آقا پاسخگو باشید.

دکتر سید محمد حسینی:

ان شاء الله ان شاءالله ، دست­تان درد نکند

بیننده:

خب ببینید شما یک چیزی مطرح می­کنید خب الآن هفته پیش کسی نیامد این هفته هم کسی نیامد در فضای مجازی میایند بحث مطرح می­کنند دیگه حرفی برای گفتن ندارند.

دکتر سید محمد حسینی:

آقای کریمی امثال خانم زاهدی و دیگران که بعضی­ها حالا پیام فرستادند و قرار هست حالا ان شاء الله اینها را هم، آنهایی که مشکل برایشان پیش نیاید  می­آیند در برنامه صحبت خواهند کرد خب وقتی که آنها میدان را خالی گذاشتند  طرف مقابل ما، ما آمدیم سه تا چهارتا سؤال مطرح کریدم آن کسی که زرتشتی هم بوده آمده فکر می­کند تأمل می­کند به نتیجه می­رسد تغییر نظر می­دهد و می­آید به ما می­گوید یعنی الآن اینها نمی­آیند تشریف نمی­آورند نسبت به مسائلی که ما مطرح می­کنیم پاسخگو باشند عملاً دارد به ضرر خودشان تمام می­شود هفت برنامه من رفتم هفت ساعت یعنی حدوداً هفت ساعت دیگر هفت، هشت ساعت این همه آه از نهاد آقایان زرتشتی بنیاد اروپایی که اینها ضد زرتشتیان داخل ایران هستند بلند شده فحاشی دیگر اصلاً فکر کنم اگر اینها حرف­های شان  در این چند هفته را جمع­آوری بکنند در مورد برنامه ما و بنده دایرةالمعارف فحاشی جمع­آوری می­شود روی آن می­توانند بنویسند گفتار نیک بر اساس قرائت و برگردان انجمن جهانی زرتشتیان، بیاید پاسخ بدهید چرا دارید فحاشی می­کنید، آقا این فحاشی شما را هم به ما بر نمی­خورد از این باب ناراحت می­شویم چون ما می­خواهیم، از این باب بر نمی­خورد که دیگر پاسخ ندارید. بله

بیننده:

من همین موضوعات را دیروز و پریروز  با دوتا زرتشتی بحث کردم من همین مسائل را گفتم و آخر کار اینها همچین می­کنند شما وطن نداری شما اصلاً ایرانی نیستید گفتم آقا شما که به ما می­گویید ایرانی نستیم، شما که می­گویید اعراب به خاطر خدا به ایران حمله نکردند می­خواستند کشور گشایی کنند اگر ما این حرف شما را بگیریم شما که جمعیت­تان صد ملیون بود نتوانستید جلوی عرب­ها، نرفتید با اعراب درست حسابی بجنگید که کشور ما را اعراب گرفتند اگر حرف شما درست باشد ولی ما بچه شیعه­ها به فتوای امام خمینی جلوی همین اعراب،عراقی­ها رفتیم جنگیدیم نگذاشتیم کشورمان تجزیه بشود، شما که دیگر دم از ایرانی نزنید اگر همین شیعه نبود، خب اصلاً اینها تاریخ ایران را هم نرفتند بخوانند، اگر شیعه نبود در زمان شاه اسماعیل ..... ایران کاملاً تجزیه می­شد همین شیعه باعث شده ایران تجزیه نشود. خیلی جالب هست ما با اینها بحث می­کنیم اینها می­گویند شما ایرانی نیستید .

دکتر سید محمد حسینی:

بله ما دیدیدم دیگر در همین جریان داعشی­ها، همین داعشی­های به قول شما عرب دیگر همه شان را بگوییم مثلاً عرب بودند من نمی­دانم چندنفر از اینها شهید شدند یا کشته شدند یا به قتل رسیدند در جنگ با این داعشی­ها چه کسانی رفتند با داعشی­ها جنگیدند، داعشی­هایی که عرب بودند؟ عموماً عرب بودند یا جاهای دیگر هم بودند ولی عموماً عرب بودند همین مسلمان­های شیعه که یا حسین می­گفتند رفتند با آنها جنگیدند شکست­شان هم دادند فعلاً برگردد عنادت العقرب دوباره می­زنند و ما ندیدیم از این آقایان مدعی که بخواهند بیایند جلوی اینها بایستند جان خودشان را بخطر بیاندازند و اینها. بسیار خب ممنون هستم از شما چون فرصت مان کم هست جناب آقای کریمی.

بیننده:

آقای حسین خیلی تشکر می­کنم از شما

دکتر سید محمد حسینی:

زنده باشید موفق و مؤید باشید از بقیه بزرگوارانی که پشت خط بودند یا پیام فرستادند برای ما فرصت برنامه مان اجازه نداد که ما شنونده تماس­هایشان باشیم ان شاء الله جلسات بعد می­شنویم. اما یک نکته را خدمت­تان عرض بکنم خانم زاهدی فرمودند که من اتفاقی برایم پیش آمد که شخصی به من گفت این نفرین اهورا مزدا یا امرداد بوده است که تو را گرفته، اهورا مزدا که همان براساس معروف خدای زرتشتی­ها هست امرداد که یعنی نامیرا ظاهراً ششمین فرشته از فرشته­های در فکر زرتشتی هست، یعنی می­گویند ما به مرداد هم دیگر نگوییم مرداد چون اَ ­برمی­گرداند ترجمع مرداد را بگویید امرداد خیلی هم تاکیید دارند روی این قضیه حالا با آن بحثی نداریم شاید یک جایی حرف­شان هم درست هست.

من واقعاً نمی­دانم خانم زاهدی چه بدی به شما کرده بوده است واقعاً چه بد خدایی دارید  و چه بد فرشته­ای دارید که بخاطر اینکه این شخص هیچ کاری را انجام نداده است باید او بیمار بشود، باید او با مشکلات مواجه بشود، باید آسیب ببیند بخاطر اینکه نفرین اهورا مزدا و امرداد او را گرفته است واقعاً این هست رویکرد خدایی که دارید معرفی می­کنید ملائکی که دارید معرفی می­کنید ما همچین رویکردی را قبول نداریم ما قائل به عدالت هستیم. مسئله دیگری را آقای کریمی فرمودند همانجا حالا توضیح فرمودند، یکی مقداری فقط درخواست داشتند توضیحی بدهیم اینکه گفته بودند بله خالد بن ولید در جنگ با ایرانی­ها آمد قسم خورد که اینقدر ایرانی می­کشم حالا یا اعراب بود که آن موقع شاید ذیل، آن منتطقه هم ذیل ایران محسوب می­شده است اینقدر ایرانی می­کشم یا از آن منطقه انسان می­کشم که این آسیاب آبی با این در جریان بی­افتد قسم خورد و حالا بر اساس گزارشی که غیر شیعیان اصلاً دارند پیروان و دوستداران خالد بن ولید دارند، سر بریدند و این به هر حال آسیاب آبی به جریان نیفتاد و من هم گفتم این خون لخته می­شود شما هر چقدر آدم بکشی کل دنیا را هم بکشی این آسیاب آبی با خون به جریان در نمی­آید آقای خالد بن ولید برای این که خدای نکرده مثلاض قسمش بر زمین نماند چون قسم خورده این آسیاب باید با خون بگردد آمدند گفتند که راهکار این است که آبی را به هر حال جاری کنید انسانهای را بکشید در آن خون این آب را به جریان در بی­آورد. آقایان زرتشتی یک نکته­ای را به شما بگویم هر چقدر با ما اختلاف دارید، هر چقدربا ما اختلاف دارید براساس این حرف و این اتفاقی که غیر شیعیان هم نقل کردند هرچه به خالد بن ولید بخواهید بگویید ما هم می­گوییم دیگر چه بگویم به شما می­خواهید بگویید خدا نفرینش بکند چه بگویم کسی که ظلم کرده من کار ندارم فقط خالد بن ولید باشد هر شخص دیگری بوده است به ناحق انسان کشته است باید قصاص می­شد اگر کسی قدرتش را داشت قصاصش می­کرد اگر نه قدرتش را نداشته یا در این دنیا زودتر کشته شده قبل از قصاص و اینها در آن دنیا باید جزای عملش را ببیند به تعداد قطرات خونی که ریخته باید جزای عملش را ببیند، فکر کردید ما می­آییم از امثال خالد بن ولید دفاع می­کنیم؟ فکر کردید ما می­آییم از امثال آن جنایت­هایی که در حمله به ایران شده بود دفاع می­کنیم؟ حاشا و کلا زرّه­ای ما از  این ظلم­ها دفاع نمی­کنیم ابدا دفاع نخواهیم کرد حالا آنها عرب بودند شهادتین گفتند، خب بگویند دیگر بدتر، دیگر بدتر عرب بودند شهادتین می­گفتند خب جنایت کردند پس در این قضیه نمی­توانید شما یک سری کارهایی که در تاریخ بوده است و غلط بوده است و اشتباه بوده است  به ما بیایید نسبت بدهید بگویید آقا ببینید این مثلاً این شخص را شما قبول دارید نه قبول نداریم و اشاره هم کردم در جریان مالک بن نویره همین خالد بن ولید چه جنایتی را انجام داد براساس گزارش مخالفین ما که حتی آن خلفا آمدند گفتند که باید الآن جلویش را بگیرید و بعد مخالفت­هایی شد خالد بن ولید را کشتند سرش را زیر دیگ غذا گذاشتند دادند آن غذا را خانواده­شان خوردند همان قبیله آنها خوردند و بعد با همسرشان آمدند بدون رعایت عده همبستر شدند ما اینها را قبول داریم؟ حاشا و کلا ما هم می­گوییم این ظلم هست، شما هم بگویید این ظلم هست ما هم از شما ممنون می­شویم که بگویید اینها ظلم است ولی باید شما بگویید که این شیعه همچین تفکری را قبول نداشته است قبول ندارد و قبول نخواهد داشت منطق ما در جنگ­ها در فتح ایران مشخص هست ان شاء الله که شما بینندگان عزیز و ارجمند هم نسبت به این مسائل دقت بکنید. فرصتی باقی نمانده من شما عزیزان را به خدا می­سپارم سؤال­هایی را هم فرستاده بودید در اینستاگرام و جاهای دیگر  در برنامه­های بعد به وقتش پاسخ خواهم داد هرچند که لازم بشود سؤال و ابهام بوجود بیاید شاید هرچند برنامه که ما مطالبی را مطرح می­کنیم مثل این برنامه ارائه مطالب جدید در آن سیر موضوعی را متوقف کنیم سؤال­ها را جواب بدهیم وقت بگذاریم شما هم تماس بگیرید سؤالات­تان را بپرسید بعد برویم ان شاء الله ادامه کار و برنامه­مان را ادامه خواهیم داد ممنون هستم از شما عزیزان التماس دعا دارم یا علی مدد خدا نگهدار.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته1 | reza | , آمریکا | ۲۲:۴۱ - ۰۶ مهر ۱۳۹۹ |
با سلام و تشکر از برنامه خوبتون و این که متن برنامه و ادرس اسناد ارائه شده در برنامه رو هم قرار می دید خواسته ای داشتم که اگر میشه لا اقل صوت برنامه رو با حجم کمتری قرار بدید جوری که با کیفیت متوسط یک حجم متناسبی جهت دانلود مخاطبان داشته باشه .
ممنون یاعلی

پاسخ:
 سلام علیکم
تشکر از شما
بهینه ترین حجم و کیفیت صوت و فیلم برنامه ها در سایت بارگذاری میشود.
 
   
* اسم:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: