تاریخ بدون روتوش

قسمت پنجاه برنامه تاریخ بدون روتوش با کارشناسی آقای حسینی
موضوع : عاقبت زرتشت به کجا رسید ؟


 بسم الله الرحمن الرحيم

عنوان برنامه: تاریخ بدون روتوش

موضوع برنامه: واکاوی در مورد تاریخ ایران باستان «ایرانی‌ها و اعراب»

تاريخ: 08/ 10/ 1400

استاد: آقای دکتر حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولی عصر شما بیننده قسمت نهم از سلسله برنامه های تاریخ بدون روتوش هستید فصل دوم این برنامه تقدیم حضور شما بینندگان عزیز و ارجمند می شود.

طبق روال برنامه های گذشته به صورت مختصر اشاره کنم که ما در فصل اول برنامه تاریخ بدون روتوش در مورد زرتشت صحبت کردیم یک سری ابهاماتی که در آیین زرتشت و شخصیت زرتشت وجود دارد، نا گفته های که در مورد آیین زرتشت و شخصیت زرتشت بود را با شما مطرح کردیم نکاتی در اوستا بود آن ها را به شما عرض کردیم در کتب زرتشتی ها بود آن ها را به شما گفتیم و بسیار سعی کردیم مستند با شما صحبت بکنیم.

یک سری مبانی را که آن ها مطرح می کنند یا مبلغین زرتشتی علیه اسلام مطرح می کنند آمدیم سوالی به چالش علمی کشیدیم و عرض کردیم سه تا سوال اساسی از زرتشتی ها داشتیم زرتشت که شما می گویید پیامبر ایران باستان بوده است در مورد پیامبر بودن یا نبودنش خود شما به نتیجه رسیدید یا نه؟ این همه کلام متناقض دارید یکی می گوید در اوستا اصلاً بحثی از نبوت زرتشت نیست. آن یکی می گوید که در اوستا، سراسر ادعای نبوت از طرف زرتشت است. در مورد این که چه موقع زندگی می کرده و ابهامات اساسی و عجیب و غریبی که در زمان زرتشت بود با شما صحبت کردیم و مستنداتی نشان دادیم که قابل جمع نیست آن چه که راجع به زمان زرتشت گفته شده است و گفته می شود. همچنین با شما در مورد این صحبت کردیم که زرتشت کجا به دنیا آمد؟ کجا زندگی می کرد؟ کجا فعالیت می کرده است؟ این 3 تا سوال اساسی ما بود که مطرح کردیم.

گفتیم اگر پیامبر ایران باستان می گویند نبوت که هیچی بیایند ثابت بکنند اگر بحث نبوت است قبول دارند یا قبول ندارند؟ چرا خود زرتشتی ها نتوانستند به نتیجه برسند که زرتشت اصلاً‌ پیامبر بود یا نبود؟ اگر ایرانی بود این خلاف اوستا است؛ یعنی اگر یک کسی زرتشتی نباشد شاید بتواند بگوید که احتمالاً زرتشت ایرانی بوده ولی بر اساس کتاب اوستا قطعاً زرتشت، ایرانی نبوده است و در موردش با شما صحبت و گفتگو کردیم.

نسبت به سوالات ما پاسخی داده نشد و نکاتی که ما گفتیم بدون جواب ماند عملاً هرچند برخی از موبدان عزیز زرتشتی، اندیشمندان زرتشتی در برنامه ما آمدند صحبت کردند، ولی پاسخی نسبت به این سوالات داده نشد همچنان نسبت به این 3 تا سوال منتظر هستیم پاسخی داده نشده است و فکر می کنیم که پاسخی داده نشود یکی از شخصیت های که ما به کتاب و آثارشان استناد کردیم و نکاتی را در مورد ایشان گفتیم جناب آقای موبد کوروش نیکنام بود.

فکر می کنم بعد از ترجمه گاتاهای جناب موبد کوروش نیکنام هنوز ترجمه جدیدی بر گاتاها نیامده است یعنی جناب موبد کوروش نیکنام آخرین مترجم بخش گاتاهای اوستا است. اتفاقاً در جلسه رو نمایی از کتاب شان هم بنده بودم و با ایشان صحبتی کردیم ایشان یک کلیپی منتشر کردند در مورد زرتشت اشاره ای نسبت به آن نکاتی که ما هم به آن پرداختیم داشتند با هم بخشی از این کلیپ را ببینیم خلاصه تمام صحبت شان در بخشی که خدمت شما عرض می کنیم مشخص است و شما بهتر می توانید قضاوت بکنید کلیپ جناب اقای موبد کوروش نیکنام را باهم دیگر ببینیم.

(کلیپ موبد نیکنام)

برخی به ما اشاره می کنند که جایگاهِ زادگاه زرتشت کجا است؟ زمانش کَی است؟ وگرنه این پیامبر قابل شناسایی نیست. یا می فرمایند معجزه های گوناگون و کارهای شگفت انگیزی که این پیامبر انجام داده چیست؟ وگرنه قابل شناسایی نیست. زرتشت پیام و بینشش برای ما ارزش دارد از این که معجزه ای داشت یا نداشت برای ما مهم نیست از این که در کجای این سرزمین زاده شد؟ مهم نیست!

استاد حسینی:

این خلاصه ای از پاسخ نسبت به این که زرتشت کجا به دنیا آمد؟ کجا فعالیت می کرد؟ معجزاتی که خودتان رویش تأکید کرده بودید ما این جا نقد کردیم آقای موبد کوروش نیکنام با یک حالت خنده می گویند این که کجای این سرزمین به دنیا آمده است برای ما مهم نیست. قبلاً برای مبلغین زرتشت خیلی مهم بود روی ایرانی بودن زرتشت خیلی تأکید می کردند برخی روی معجزاتی که می گفتند زرتشت داشته خیلی تأکید می کردند از جمله جناب آقای موبد دکتر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران خیلی تأکید می کردند.

ولی حالا ما این جا گفتیم معجزه زرتشت را چه گفتید؟ گفتید وقتی به دنیا آمد خندید این معجزه زرتشت بود؟ ما کلیپ نشان دادیم که در شکم مادر تصاویری ثبت شده که یک جنین دارد می خندد نمی توانیم بگوییم این معجزه ای بر نبوت زرتشت است. و معجزات دیگری که ما نقد کردیم. در مورد محل به دنیا آمدن یا زندگی زرتشت و فعالیت هایشان، پاسخ جناب موبد نیکنام را دیدید.

این سه تا سوال را ما گفتیم برخی ها هم که مبلغ بودند مخاطبین شان از آن ها سوال پرسیدند و از آن ها خواستند که بیایند جواب بدهند جوابی ندادند. آقای امید دانا نسبت به برنامه ما پرداختند و حرف زدند با آن ادبیاتی که خودتان دیدید صحبت کردند ایشان هم جواب نداد یک برنامه دیگر آمدند بسازند که مثلاً‌ به ما جواب بدهند یک باستان گرای دیگر برنامه ساخت هفته گذشته برای تان پخش کردیم لا به لای توهین ها و فحاشی هایشان حرف شان این بود شما آمدید گفتید شاهنامه جنگ دینی بوده است جنگ دینی نبوده است.

این هیچ کدام از سوالات ما نبود نسبت به این 3 تا سوال همه این عزیزان گریزان هستند که نسبت به آن پاسخ بدهند ما همان را هم جواب دادیم گفتیم شما می گویید جنگ دینی نبود گفتیم چند تا سند بیاوریم که باستان گراها صراحتاً گفتند جنگ، جنگ دینی بوده است. اسناد را نشان دادیم. شخصیت امید دانا بحث ما را پیش کشید و به آن پرداخت من اسم ایشان را برای بحث نیاوردم به صورت عام مورد خطاب قرار داده بودم ایشان را هم به عنوان مبلغ زرتشتی در بر می گرفت. گفتند ایشان آمده توبه کرده و فلان  ایشان توبه نکرد ایشان گفت من به صورت صریح توهین نمی کنم گفتند از سال 2017 به این طرف به بحث های دینی نپرداخته. نه پرداخته مطالبش را داریم بماند به وقتش به شما نشان می دهیم چه گفته است. نسبت به امام حسین و امام حسن (علیهما السلام) ایشان تاختند و نسبت خلاف به حضرات دادند بعد از این اتفاقاتی که حتی ادعا کردند نمی پرداختند.

ما نشان دادیم که ایشان در کانال شان مطلبی گذاشتند و گفتند من این کارهای که دارم می کنم قصدم کودتا است اول این را ببینید در این برنامه خود آقا امید دانا خواستند ما را نقد کنند آن هم با این ادبیات گفتار نیک، پاسخ به یاوه گویی ها و گزافه گویی های برنامه تاریخ بدون روتوش بعد یاوه گویی و گزافه گویی را هم هشتک کردند و تاریخ بدون روتوش را هم هشتک کردند. هفته پیش دیدید نشان دادیم که بنده خدا مطالبی که آورده بود چطوری قابل نقد بود ادبیات شان چه بود!

آقای امید دانا گفتند خیلی برنامه خوب و جالبی بود این ها همان های بود که نمی خواستند به برنامه ما بپردازند از کانال شان این مطلب را نشان دادیم که هنوز این مطلب در کانال شان است بعضی هایشان گفتند نخیر فتوشاپ است نخیر بروید جستجو بزنید کودتای نظامی ملی متوجه خواهید شد آقای امید دانا گفته بود درک بکنید این را که ما کار را برای کودتای ملی نظامی در آینده ای نه چندان دور داریم مهیا می کنیم.

این حرف ها را چه موقع زدند؟ 2017 بعد از این که از قالب صریح اوپوزیسیون خارج شدند این حرف ها را زدند همان اوائلی که گفتند ما از آن روش قبل فاصله گرفتیم این حرف ها را زدند، یعنی گفتند حالا کاری که می خواهیم بکنیم این است می گوید نه مال سال 2017 بوده بله مال سال 2017 بوده همان سالی بود که ایشان گفت می خواهم روشم را عوض کنم. گفته بود کسانی که نمی فهمند من دنبال کودتای نظامی ملی هستم ایشان گفتند گوسفند هستند و گاو خواهند مرد. گفتار نیک را به رخ کشیده بود چند روزی که گذشت اتفاقات جالبی افتاد نسبت به زمینه علمی، نسبت به سوالات ما اصلاً ورود پیدا نکردند که بخواهند این ها را جواب بدهند به حاشیه پرداختند مثل شاهنامه جواب همان را هم دادیم پس علمی کارشان تمام شد.

در بُعد بعدی بحث اخلاقی بود که آقای امید دانا صراحتاً گفت حسینی، مؤدب است ولی بی ادبی های خودشان را نشان دادیم چقدر هم طولانی بود بخشی اش را نشان دادیم باز هم بی ادبی هایشان را داریم که در یک برنامه به اندازه شاید یک سوم برنامه فقط پشت سر هم فحاشی کردند. در زمینه رسانه ای ایشان گفت ما قوی ترین جریان رسانه ای در کشور هستیم. یک مطلب من از شما منتشر کردم چند روز است قوی ترین سیستم رسانه ای تان در کشور درگیر شد این هم از سیستم رسانه ای تان. ما گفتیم آن دوره ای که ما فقط بخواهیم بیاییم سوال و شبهه جواب بدهیم تمام شد. حالا ما مؤدبانه سوال علمی می پرسیم چرا به شما بر می خورد؟ خیلی جالب است در مناظره ای که امام رضا (علیه السلام) با آن شخص زرتشتی دارد در کتاب عیون اخبار الرضا، شیخ صدوق (اعلی الله مقامه الشریف) آورده. امام رضا (علیه السلام) فرمودند من سوال شما را جواب می دهم ولی به شرط این که ناراحت نشوید. این جریان هنوز هم ادامه دارد ما زندگی مسالمت آمیزمان با زرتشتی ها یک بحث است. کسی حق ندارد به این ها بخواهد تعرض و جسارتی بکند. بین حق بودن و حق داشتن ما تفاوت قائل هستیم ما نمی گوییم اگر تفکر شما بر حق نیست پس حق زیست و زندگی ندارید نه این ها از هم متفاوت است.

یک زمان ما به شما می گوییم حرف تان حق نیست اعتقادات تان حق نیست، یک زمان می گوییم شما حق دارید محق هستید در شهروند بودن اولاً تفاوتی با کسانی دیگر ندارید شما زرتشتی یا مسیحی یا یهودی هستید در ایران دارید زندگی می کنید. قضیه ما بحث علمی، کلامی، اعتقادی، تاریخی بوده. به بعضی از آقایان در این قضیه خیلی بر خورده شما سوال می پرسید و چرا جریان شیعه می پرسد راه انداختید؟ جریان شیعه می پرسد تازه راه افتاده ادامه خواهد داشت الحمد لله خدا را شکر بچه شیعه ها هم دارند همین خط را پیش می گیرند.

به جای این که فقط بخواهیم به سوالات جواب بدهیم ما هم سوال می پرسیم واقعاً ما بگوییم زرتشت، آیا پیامبر بود یا نبود؟ آیا ایرانی یا ایرانی نبود؟ شکاف مذهبی ملی ایجاد می شود؟ نه این بهانه شما برای این که به این بحث نخواهید بپردازید. وگرنه 3 تا سوال ساده پرسیدیم. اگر فکر می کنید شکاف ایجاد می کند بیایید جواب بدهید تا جلوی شکاف را بگیرید.

این هم از این قضیه و اتفاقاتی که افتاده و بسیار خوشحال کننده است اتفاقات از این باب که همه دارند می بینند که چه اتفاقی افتاده؟ چه جریانی با چه ادعایی هنوز نتوانسته بیاید نسبت به دو سه تا از سوال ما پاسخ علمی بدهد. در عین حال من با موبدان عزیز زرتشتی دوست هستم رفاقت داریم با همدیگر گفتگو می کنیم بعضی وقت ها همدیگر را می بینیم در جلسات شان هم شرکت کردم و شرکت می کنم و شرکت خواهم کرد.

کرمان رفتم به انجمن موبدان کرمان رفتم با عزیزان شان دیدار داشتم و صراحتاً به آن ها گفتم من به عنوان شیعه این جا آمدم شما اگر سوال و شبهه و ابهامی علیه اسلام و تشیع دارید مطرح کنید من در حد توانم پاسخ بدهم. صحبت کردند یک سری ابهاماتی بود مطرح کردند جواب دادیم. آخرش گفتم می شود یکی دو تا سوال بپرسم که آن ها خیلی رغبتی نداشتند من آن جا طرح سوال کنم و گفتگوی دوستانه ای بود آخرش خودشان گفتند عکس یادگاری بگیریم عکس یادگاری با همدیگر گرفتیم زندگی مسالمت آمیزمان به کنار، کسی حق ندارد به زرتشتی ها چپ نگاه بکند.

آن کسی که سینه سپر می کند از زرتشتی ها و شهروندان زرتشتی دفاع می کند، مسلمان ها و شیعه ها هستند به جایش زرتشتی ها چه بسا بخواهند از مسلمان ها دفاع بکنند این قضایا از هم جدا است یعنی ما احساساتی رفتار نمی کنیم. منطقی رفتار می کنیم، بحث علمی ما متفاوت از زیست اجتماعی ما است این تا این جا.

نکته بعدی من امشب می خواهم یک مقدار مناسبتی به این مسئله بپردازم در چند روزی که گذشت یکی از روزهای بود که برخی از زرتشتی ها ادعا کردند سالروز درگذشت زرتشت است. سال های قبل، 5 دی ماه کانال هایشان مطلب می گذاشتند؛ صحبت می کردند این قدر ورود پیدا کردند آقای سپندا نیکنام آمد یک درخواستی کرد وزیر امور خارجه ما توئیت زد عکس العمل نشان داد این ها مال سال قبل بود.

الان که از اساس گفتیم شما صده زرتشت را می داند چه زمانی بوده؟ هزاره زرتشت این قدر محل اختلاف است شما چطوری می توانید یک روزی را به صورت خاص بگویید دقیقاً این روز، روز درگذشت زرتشت است؟ این چالش را ما مطرح کردیم و چالش علمی هم بوده امسال دیدیم خبری نبود واقعاً مثل سال گذشته خبری نبود، گشتیم دیدیم اصلاً مثل سال های گذشته به این مسئله پرداخته نشده. خیلی ها فهمیدند قضایا از چه قرار بود؟

امشب من می خواهم این را بگویم آخر عاقبت شخصیت زرتشت چه شد؟ هم به منابع زرتشتی مراجعه می کنیم به منابع باستانی مراجعه می کنیم و در کنارش یک نکته بسیار جالب است و یک بحث تطبیقی است که امشب خدمت تان عرض خواهم کرد. در مورد زمان زرتشت چه موقع از دنیا رفته است؟ البته یک روزی یک کسی بخواهد برای یک شخصی مانند زرتشت یا هر کسی دیگری بزرگداشت بگیرد کاری ندارم. این ذاتا ایراد ندارد، بالاخره در این 365 روز سال در یکی از این روزها زرتشت از دنیا رفته است من با این مشکل ندارم، با این که ادعا بخواهد سوار بر این تاریخ بشود با آن مشکل دارم.

 چند تا سند به شما نشان بدهم کتاب شناخت زرتشت یکی از کتاب های است که در دست جوانان باستان گرا هم زیاد دیده می شود به آن مراجعه می شود جناب آقای دکتر حسین وحیدی با یک ادبیات خوشی از زرتشت یاد می کند. در این کتاب صفحه 213 سال و روز رحلت زرتشت و گزارش های مختلفش را مطرح می کند. نمی خواهم خیلی به جزئیات این گزارش ها بپردازم وقت برنامه گرفته می شود ولی آن هم جای پرداختن دارد سرعت برنامه را نمی خواهم با این بگیرم. صفحه 214 حساب سال و ماه و روز رحلت را می آورد می گوید زرتشت 77 سال عمر کرد روز سه شنبه آخر اسفند در سال ... هزاره زرتشت معلوم نیست ولی آقایان می گویند 77 سال عمر کرده روز سه شنبه آخر اسفند در سال 77 هزاره فلان روز فلان از دنیا رفته است. بعد یک ملاحظه ای را ایشان می نویسد می گوید راجع به روز رحلت زرتشت روایت مختلف است حرف درستی است. یعنی روز رحلت زرتشت از نظر زمانی دقیقاً مشخص نیست.

 در صفحه 215 ایشان می گوید 11 دی ماه خورشیدی آقای زرتشت از دنیا رفتند. سه شنبه خورشیدی روز دی ماه جهان را بدرود گفتند چون زرتشتی ها (در ایران باستان هم این طوری بوده) هر روزِ ماه،‌ هفته بندی نداشت این طوری که الان هفته در تقویم مشخص می شود. هر روز در ماه یک اسم داشت مثلاً می گفتند روز فرودین از ماه فلان؛ این جا گفته 11 دی ماه خورشیدی از دنیا رفته است این یک.

جای دیگر نشان بدهم از اقوال مختلفی که در این زمینه وجود دارد آقای موبد نیکنام که کلیپ شان را هم امشب دیدیم در کتاب زرتشت و مزدا یسنا پرسش و پاسخ های در شناخت دین زرتشت در صفحه 380 کتاب شان سوالی را که جواب دادند درگذشت زرتشت در چه تاریخی است؟ گفته آموزگار راستی در 5 دی ماه در گاه شماری خورشیدی از جهان در گذشته. این هم یک نقلی که آقایان داشتند.

یک نقل دیگر آقای هاشم رضی در ترجمه اوستا دارند کهن ترین گنجینه مکتوب ایران باستان ترجمه و پژوهش آقای هاشم رضی نام آشنا هنوز من نفهمیدم چطوری نماد فر وَهر را این طوری در آتش روی کتاب شان چاپ کردند فکر کنم ظاهر خوبی نداشته باشد. شاید صلاح خودشان را بهتر می دانند. صفحه 82 کتاب شان می گوید چون 47 سال از دین بگذشت زرتشت بمرد که 77 سال و 40 روز داشت هزاره زرتشت مشخص نیست آقایان تعداد روزهای زندگی شان را هم ادعا کردند که می دانند.

بعد می گوید تاریخ مرگ زرتشت چه موقع بود؟ ایشان معتقد است در ماه اردیبهشت زرتشت از دنیا رفت. صفحات بعد را فقط به شما نشان بدهم صفحه 83، 84، 85 در مورد گاه شماری اش بحث کرده من الان نمی خواهم به جزئیات ورود پیدا بکنم که چطوری این را محاسبه کرده است. فقط می خواهم یک تعدادی اقوال مختلفی که در مورد زمان رحلت زرتشت یا کشته زرتشت است را نشان بدهم.

در کتاب دانشنامه مزدا یسنا جناب آقای جهانگیر اوشیدری در صفحه 33 کتاب شان می گوید زرتشت چه موقع از دنیا رفت؟ 15 دی ماه از دنیا رفته است. در این هنگام 77 سال و 5 روز کم از عمرش نگذشته بود که برابر با 28 هزار و 100 روز است سه شنبه روز دی ماه خورشیدی جهان را بدرود گفت. صفحه 34 پس اقوال هم در مورد زمان درگذشت یا کشته شدن زرتشت از نظر زرتشتی ها دقیق مشخص نیست تا یک حدی هم این جا نمی شود ایراد بگیریم چرا؟ چون وقتی که دوره اساسی زندگی زرتشت اصلاً معلوم نیست این ها که به کنار!

اما نکته مهم امشب می خواهیم به آن بپردازیم برخی ها گفتند زرتشت به مرگ طبیعی مرده ولی برخی دیگر تأکید دارند بخصوص مبلغین زرتشتی که زرتشت کشته شد. سوال. عزیزان زرتشتی، آقایان باستان گرا به این جا دقت کنید چه کسانی زرتشت را کشتند؟ به شما گفتند و مطرح کردند؟ یا ما باید این جا شروع کنیم که چه کسانی زرتشت را کشتند؟

با هم ببینیم کتاب «دید نو از دینی کهن» دکتر فرهنگ مهر از دانشمندان پر آوازه زرتشتی معاصر که این کتاب شان به نظر من مفصل ترین کتاب فلسفه دین زرتشت است به راحتی هم پی دی اف این کتاب را از فضای مجازی دانلود کنید. دید نو از دینی کهن صفحه 28 کتاب شان ایشان می گوید بنا به سنت زرتشتی (چون چند نوع تاریخ نگاری ایشان در کتاب شان می آورد بحثش مفصل است کسی خواست به کتاب مراجعه کند تا بفهمد منظورش از تاریخ سنتی و این ها چیست) بنا به سنت زرتشتی، زرتشت در بلخ هنگامی که سرگرم پرستش اهورامزدا بود به دست چه کسی؟ تور بِراتور این اسم یادتان باشد البته ثبت های مختلفی دارد تور براتور کشته شد.

بنا به سنت زرتشت 77 سال داشت قاتل چه کسی است؟ تور براتور، تور بَراتور هم شاید بگوییم بعضی ها می گویند منظور از برادر است که آن لفظ گرفته شده از تورانیان گرفته شده یا چه است؟ در مورد این عبارت قضیه مفصلی دارد. با توجه به این کلمه داخل پرانتز که آورده تعبیر دیگری از این اسم یا خوانش دیگری را آورده تورِ برادَرو ریش چون این جا فتحه بر باء گذاشته شده شاید تلفظ تور بَراتور درست تر باشد این آقا آمده زرتشت را کشته. در کتاب بعدی چند تا سند به شما نشان بدهم تا ببینید این تاریخ بدون روتوشی که ما داریم به شما می گوییم گفته نمی شود چه است؟ گاتاها کهن ترین بخش اوستا آقای ابراهیم پور داود نوشته مترجم اوستا چهره نام آشنا انتشارات اساطیر هم کتابش را چاپ کرده در صفحه 29 داستان کشته شدن زرتشت به چه شکل بود؟ یک بار قبلاً به شما گفته بودم لازم بشود مفصل به بحث کشته شدن زرتشت می پردازم امشب می پردازم و یک حلقه ای وصلی در بحث اعتقادی در مورد کشته زرتشت است که امشب به آن اشاره می شود.

در 42 سالگی کی گشتاسب را پیرو آیین خود نمود چرا؟ چون کی گشتاسب همان گشتاسب که پادشاه بود بر اساس گفته باستان گراها با بنگی که آقای زرتشت به او داد سندها را نشان دادم باستان گراها گفته بودند آقای گشتاسب را پیرو آیین خود نمود در 583 پیش از مسیح در 77 سالگی در هنگام هجوم لشکریان ارجاسب تورانی، زرتشت در یک آتشکده بلخ به دست یک تورانی که بر اساس بَندَهِش می آید اسم قاتل را هم می آورد چه کسی بود؟ تور بَراتور که به شما گفتم شهید گردید!

این جا می گوید آقای زرتشت شهید شد لشکر کشی ارجاسب به ضد کی گشتاسب برای این بود که شاه باختر به آیین مزدا یسنا گروید. زریر برادر گشتاسب و اسفندیار پسر گشتاسب از نامداران و یلان این جنگ مذهبی بودند که این آقایان می گفتند جنگ مذهبی نیست. جنگ مذهبی به خاطر زرتشت راه افتاد و در شاهنامه مفصلاً داستان این نبرد مذکور است.

پس ما وقتی گفتیم در شاهنامه نبرد، نبرد دینی و مذهبی بوده به خاطر بحث آیین زرتشت جناب آقای ابراهیم پور داود هم به آن اشاره کرده. پس تا این جا چه شد؟ یک شخصی تور براتور از تورانی ها آمد آقای زرتشت را کشت. کتاب زرتشت آقای هاشم رضی را هم ببینید پیامبر ایران باستان نوشته و پژوهش آقای هاشم رضی، صفحه شماره 40، آقای زرتشت 77 سال از عمرش می گذشت و گشتاسب را از دادن خراج به تورانیان منع نمود.

آقای زرتشت نسبت به تورانیان پادشاه بود روایت فردوسی از آزادگی، شجاعت و شهامتش را بیان کننده است چون گشتاسب از دَرِ آزادگی در برابر تورانیان وارد شد جنگی میان آنان در گرفت مطابق با روایات داستانی ارجاسب، پادشاه تورانی در دومین حمله خود به بلخ صدمه و خرابی بسیاری وارد کرد. می گوید تورانیان به بلخ حمله کردند در این هنگام گشتاسب در پایتخت پیش زرتشت نبود و چون ایرانیان هزیمت یافتند زرتشت در آتشکده انوش آذر برای پیروزی شان دعا می کرد.

این ها حمله کرده بودند با تورانیان درگیر شده بودند یا تورانیان با زرتشتی ها و لشکر گشتاسب درگیر شدند آقای زرتشت رفته بود دعا می کرد که زرتشتی ها بر تورانیان غلبه پیدا بکنند. یکی از تورانیان که قبل به شما گفتم همان شخصی که آورده بود به نام تور بِرادروش از پشت به وی حمله کرده و پیامبر را به شهادت می رساند. یک شخص تورانی زرتشت را کشت، بدین ترتیب طومار زندگی 77 ساله پیامبر، پس از آن همه گرفتاری و کوشش در نوردیده شد.

کتاب بعدی بدانیم و سربلند باشیم این کتاب جدیداً نوشته و چاپ شده این چاپ 5 است انتشارات فروَهر چاپ کرده فشرده ای از آموزش های دین زرتشت، دکتر منوچهر منوچهر پور نوشته است نکاتی را در این کتاب آورده در صفحه 35 زرتشت و تورانیان، دشمنی تورانیان با ایرانیان گسترده گشت و بین این دو گروه، جنگ های در گرفت که شرح رشادت اسفندیار پسر شاه گشتاسب در این نبردها تشکیل دهنده بخشی از اشعار حماسی شاهنامه است. باز هم دارد می گوید در شاهنامه فردوسی داستان جنگی دینی آمده. زرتشت نیز در یکی از همین جنگ ها و هنگامی که در یکی از آتشکده ها با بزرگان قوم به گفتگو نشسته بود (آن جا گفته بود عبادت می کردند این جا می گوید با بزرگان قوم گفتگو می کرد) به دستو تورِ بَراتور به شهادت رسید. این هم می گوید شهید شد به این ترتیب دفتر زندگی 77 ساله پیامبری بزرگ بسته شد در حالی که پیام اندیشه اش تا به امروز پا بر جاست.

تور براتور یک تورانی در جنگی که بین گشتاسب و تورانیان راه افتاده کشته می شود تورانی ها چه کسانی بودند که قاتل زرتشت بودند؟ در برنامه قبل هم گفته بودم ولی باز به شما مستند یادآوری کنم کتاب دانشنامه مزدا یسنا جناب آقای دکتر جهانگیر اوشیدری، واژه نامه توضیحی آیین زرتشت دکتر جهانگیر اوشیدری، صفحه 223 ایشان در مورد توران که صحبت می کند می گوید توران نهایت ترک و خزر و چین و ماچین و مشرق بود محل توران را می گوید ولی تورانیان چه کسانی بودند؟ تورانیان آریایی نژاد بودند.

چرا نمی آیید بگویید آریایی ها زرتشت را کشتند؟ قاتل زرتشت آریایی ها بودند تا الان کنار قبر کوروش می رفتند که ادعا می کنند زرتشتی است می گویند ما آریایی هستیم عرب نمی پرستیم. آریایی هستید؟ بر اساس گفته خود زرتشتی ها آریایی ها بودند که زرتشت را کشتند. جالب است در ادامه این صفحه بعدها که ایرانیان از اشو زرتشت دین یکتا پرستی پذیرفتند بیش از پیش آتش کینه تورانیان یعنی آریایی ها که به دین قدیم خود باقی مانده بودند شعله ور گردید. آقای زرتشت آمد آتش خشم آریایی ها بر افروخته شد درگیری، جنگ راه افتاد و در آخر آریایی بر اساس گفته زرتشتی ها، زرتشت را کشتند.

 اسناد دیگری هم در مورد بحث آریایی بودند تورانی ها وجود دارد اما تا این جای کار یک جنگ دینی، آریایی ها به بلخ حمله کردند بر اساس گفته زرتشتی ها و برخی باستان گراها و آقای زرتشت را کشتند. گفته بودند تور بَراتور تورانی قاتل زرتشت بود؟ ولی یک چیز دیگری هم این وسط ادعا شده آن نکته ای که می گفتم مهم است این جا است کتاب خانم دکتر ژاله آموزکار باستان گرا و باستان پژوه معاصر در قید حیات که بسیار برای ایران باستان و آیین زرتشت زحمت کشیده و دارند زحمت می کشند.

تاریخ اساطیری ایران دکتر ژاله آموزگار ایشان در صفحه 91 کتاب شان یک نکته ای را گفتند می گوید سرانجام زرتشت در 77 سالگی و در برخی از نوشته ها در 70 سالگی به دست تور برادروش که بنا به برخی از روایت ها به صورت گرگ در آمده بود که ایشان نماد حیوانات اهریمنی دانسته کشته می شود. آریایی ها به زرتشت حمله کردند، زرتشت دارد عبادت می کند یا در جلسه است بعد توسط یک کسی که به شکل گرگ در آمده می گوید کشته می شود فقط خانم ژاله آموزگار گفتند؟ نخیر ایشان این جا برای این حرف شان منبع نداده ولی منبع حرف خانم دکتر ژاله آموزگار را پیدا کردیم کجاست.

در کتاب سیمرغ و صیاد در پاسخ به رضا براهنی و دیگران، چه کسی این کتاب را نوشته؟ جناب آقای محمدرضا بی شتاب کتابی در دفاع از زبان پارسی و زبان باستان ایرانی ها، شناسنامه کتاب را ملاحظه می فرمایید اولش هم یک عبارتی را نقل می کند و زبان پارسی را چه شده است به این لطیفی و خوبی که آن معانی و لطایف که در پارسی آمده در تازی در نیامده است منظورش زبان عربی است.

ایشان در صفحه 397 از کتاب خودش یک نقلی را می آورد در مورد کسی که زرتشت را کشته. آریایی ها حمله کرده بودند ولی چه کسی زرتشت را در آخر می کشد؟ در روایت پهلوی (که ترجمه شده ترجمه اش منتشر شده) می گوید آن گاه تور برادروش گفتم این اسم چند تلفظ دارد به شکل گرگ در آمد و زرتشت را کشت. قضیه گرگ چه است؟ واقعاً یک آدم گرگ شد و زرتشت را کشت؟ بر اساس شواهد من این طوری فکر نمی کنم. چرا؟ به خاطر این که ما از امام صادق (علیه السلام) روایت داریم اصلاً این مسئله به نوعی اعجاز بر کلام امام صادق است که آخر عاقبت زرتشت چه شد؟ می خواهم یک روایت را از کتب شیعه بیاورم کنار این عبارت بگذارم که باستان گراها گفتند آریایی ها حمله کردند و زرتشت را کشتند ولی به شکل گرگ در آمده بود. نه به شکل گرگ در نیامده بود.

کتاب الإحتجاج شیخ طبرسی را جستجو می زنم، الإحتجاج شیخ طبرسی، جلد 2، صفحه 91 از امام صادق (علیه السلام) سوال پرسیدند که:

«فَأَخْبِرْنِي عَنِ الْمَجُوسِ أَ فَبَعَثَ اللَّهُ إِلَيْهِمْ نَبِيّاً فَإِنِّي أَجِدُ لَهُمْ كُتُباً مُحْكَمَةً وَ مَوَاعِظَ بَلِيغَةً»

آیا مجوس، پیامبر داشته یا پیامبر نداشته؟

 امام صادق (علیه السلام) فرمودند:

«مَا مِنْ أُمَّةٍ إِلَّا خَلا فِيها نَذِيرٌ»

آیه قرآن را می‌ آورند استناد و اشتهاد می کنند که قطعاً پیامبر داشته. ایران باستان و مجوس هم پیامبری داشتند

«وَ قَدْ بُعِثَ إِلَيْهِمْ نَبِيٌّ بِكِتَابٍ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ فَأَنْكَرُوهُ وَ جَحَدُوا كِتَابَه‏»

کتاب هم داشته منتها نبوت این شخص را منکر شدند آن گونه که باید می پذیرفتند نپذیرفتند.

 سوال شد:

 «وَ مَنْ هُوَ؟»

 آن شخصی که پیامبر بود چه کسی بود؟

«فَإِنَّ النَّاسَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُ خَالِدُ بْنُ سِنَان‏»

مردم می گویند که خالد ابن سنان بوده است.

 امام صادق (علیه السلام) فرمود پیامبرشان خالد ابن سنان نبوده شخص پرسید گفت:

«أَ فَزَرْدُشْتُ؟»

آن پیامبر ایران باستان زرتشت بود؟

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

«إِنَّ زَرْدُشْتَ أَتَاهُمْ بِزَمْزَمَة»

آن پیامبر کتاب الهی آورده بود ولی زرتشت زمزمه آورده بود زمزمه را شاید چند جور بشود ترجمه بکنیم اشعاری را آورده بود یک حرف های که معلوم نیست معنای دقیقش چه است؟ مثل گاتاها خودشان دقیق نمی دانند عبارات گاتاها چیست که منتسب به زرتشت است؟ زرتشت یک زمزمه ای برای شان آورده بود نه کتاب الهی.

 «وَ ادَّعَى النُّبُوَّة»

 ادعا داشت که پیامبر است.

«فَآمَنَ مِنْهُمْ قَوْمٌ وَ جَحَدَهُ قَوْم‏»

همه ایران باستان به او ایمان نیاورده بودند یک گروهی گفتند بله تو ادعایت درست است پیامبر هستی یک گروهی گفتند نخیر تو متنبی هستی!

 «فَأَخْرَجُوه‏»

 دنبالش کردند بیرونش کردند فرار کرد یا زرتشت را اخراج کردند!

«فَأَكَلَتْهُ السِّبَاعُ فِي بَرِّيَّةٍ مِنَ الْأَرْضِ»

حیوانات درنده و وحشی، - گرگ هم می تواند یکی آن می تواند باشد - در یک سرزمینی زرتشت را تکه تکه کردند

«فَأَكَلَتْهُ السِّبَاعُ فِي بَرِّيَّةٍ مِنَ الْأَرْضِ»

پس آنی که آمد زرتشت را کشت درست است آریایی ها حمله کردند بر اساس گزارش خود زرتشتی ها و باستان گراها؛ ولی زرتشت را بیرون کردند یا فرار کرد «فأخرَجوه» آن ها که نپذیرفتند چه کسانی بودند؟ آریایی ها و تورانی ها بودند

«فَآمَنَ مِنْهُمْ قَوْمٌ»

یک گروهی ایمان آوردند.

 وَ جَحَدَهُ قَوْم‏»

 یک گروهی او را نپذیرفتند.

 «فأخرَجُوهْ»

 آریایی ها آقای زرتشت را اخراج کردند یا دنبالش کردند فرار کرد.

الإحتجاج علی أهل اللجاج؛ نویسنده: طبرسی، احمد بن علی، ناشر: نشر مرتضی، محقق / مصحح: خرسان، محمد باقر،ج2، ص346. (براساس نرم افزار جامع الاحادیث مرکز نور)

بعد او را گرگ خورد نمی توانستند بگویند گرگ او را خورد حجت خدا بوده گرگ به او حمله کرد و او را کشت گفتند نه آدم بوده به شکل گرگ در آمده! پس این روایت امام صادق (علیه السلام) را وقتی کنار گزارش باستان گراها می گذاریم تا حالا ندیدم کسی این کار را انجام داده باشد چون من قبلاً‌ این روایت و گزارش را دیده بودم به ذهنم آمد بخشی از مفهومش چقدر قابل جمع است که در آخر گرگ و حیوانات وحشی زرتشت را تکه تکه کردند.

باستان گراها گفتند آدم بود یک آریایی و تورانی بود به شکل گرگ در آمد نه به شکل گرگ در نیامد زرتشت فرار کرد بیرونش کردند در سرزمینی که بود حیوانات وحشی تکه تکه اش کردند این آخر عاقبت زرتشت. یک نکته جالب به شما بگویم زرتشت وقتی به دنیا آمد پدرش می خواست او را به گرگ بدهد بخورد.

 آقای حسینی این حرف را از کجا می آوری؟ در چند تا منبع این را آورده از جمله کتاب تاریخ اساطیری ایران خانم دکتر ژاله آموزگار، ایشان در کتاب شان صفحه 89 گفت بعد از این که زرتشت به آمد زن های بدکار و جادوگر لحظه تولد آن جا بودند نمی خواهم این جا مفهوم گیری کنم و چیزی بگویم که خوب نیست یعنی حرف های که این جا آورده شده اگر یک کسی بخواهد آن برداشت را از قضیه بد کاره بودن آن زنانی که آن جا بودند داشته باشد یک مقداری شاید بحثش گزنده باشد.

جادوگری آن جا آمده بود جادوگر می خواست سر نرم او را بفشارد و او را بکشد بعدش چه شد؟ در صفحه 90 بر اساس معجزه ایزدان دست او بر جای خشک می شود (دست جادوگر خشک شد نتوانست زرتشت را بکشد). یک اتفاقی افتاده بود که پدر زرتشت می خواست زرتشت را از بین ببرد خود زرتشتی ها بگویند قضیه چه بود؟ چه می شود که یک پدر از یک فرزندش که به دنیا آمده این قدر ناراحت و عصبانی می شود که این فرزند را می خواهد از بین ببرد قضیه چه بود؟

بعد می گوید و تولد او را غیر عادی جلوه می دهند در ذهن پدرش می روند و تولد او را غیر عادی جلوه دادند. غیر عادی جلوه دادند یعنی چه؟ هر تعبیری بخواهم به کار ببرم چون زرتشت برای افرادی مقدس است اصلاً نمی خواهم در آن فضا وارد بشوم که پدرش را چه جلوه دادند و یا راجع به این فرزند چه فکر می کرد در مورد این که چطوری به دنیا آمده است که می خواست او را از بین ببرد.

در نتیجه برای نابودی او هیزم فراوان گرد می‌ آورند. زرتشت به دنیا آمده می آیند هیزم جمع می کنند تا او را در آتش بسوزانند اما آتش در نمی گیرد و به روایت دیگر آتش او را نمی سوزاند بعضی ها گفتند هر کاری کردند آتش روشن نشد بعضی ها می گویند آتش زرتشت را نسوزاند. دیدند نتوانستند او را آتش بزنند او را بر گذرگاه گله ای گاو و گله ای اسب می نهند مسیر رفت و آمد گله گاو و اسب سم هایش را روی زمین می زنند وزن زیادی دارند زرتشت را در مسیر این ها گذاشتند تا زیر دست و پای این حیوانات از بین برود. ولی پیشوای گاوها و پیشوای اسب ها مانع می شوند (بزرگ اسب ها و گاوها نمی گذارند برای زرتشت اتفاقی بیافتد) که گاوان و اسبان از روی او بگذارند این جا هم نشد؟ دو تا کار خواستند انجام بدهند که زرتشت را بکشند پدر و مادرش آن جا بودند او را در لانه گرگ ماده ای که بچه هایش را کشته اند قرار می دهند چرا؟ به خاطر این که وقتی گرگ ماده برگشت فکر کند این کودک که زرتشت است بچه هایش را از بین برده تا گرگ زرتشت را بخورد. ولی پوزه گرگ خشک می شود این جا هم پوزه گرگ خشک می شود نمی تواند زرتشت را بخورد. بعد او را می برند و از او نگهداری می کنند تا زرتشت بزرگ می شود.

 بعد مادرش او را زنده می یابد با خود می گوید که دیگر هرگز او را از دست نخواهد داد یعنی خانواده اش در این قضایا دخیل بودند بالاتر در مورد پدرش صحبت می کرد این جا هم در مورد مادرش. گفت این همه کار انجام دادیم زرتشت از بین برود از بین نرفت دیگر نمی گذاریم زرتشت از بین برود.

اصلاً آرزوی اطرافیان زرتشت بود که گرگ زرتشت را از بین ببرد خانم ژاله آموزگار گفتند ایشان زنده هستند البته فقط ایشان نگفت کسان دیگری هم گفتند یک سری افراد هم گفتند این ها افسانه است خواستند زرتشت را بکشند پوزه گرگ خشک شد گاو جلو آمد و جلوی بقیه گاوها را گرفت و اسب جلو آمد و جلوی بقیه اسب ها را گرفت آتش نتوانست زرتشت را بسوزاند برخی ها گفتند افسانه است. ما منکر این نیستیم که این ها افسانه وار آمدند اعتقادات را خواستند تبلیغ بکنند.

ولی چه کار کنیم باستان گراها، زرتشتی ها این مطالب را نقل کردند ما می آییم این ها را نقل می کنیم قبل از ما این ها را در کتاب ها نوشتند اشکال نداشت ما در برنامه می گوییم این جا آدم بد می شویم. اشکال ندارد شما بگویید ما بد؛ ولی این کتاب ها را می خواهید چه کار بکنید؟ من نگویم این کتاب ها از بین می رود؟ اگر من نمی گفتم این مطالب در کتاب هایتان نوشته نمی شد؟ چرا نمی آیید بگویید آخر عاقبت زرتشت این بود که آریایی ها به او حمله کردند؟

جبهه ای که می خواستید برای تبلیغ اعتقادات تان درست بکنید به هم می خورد، چون مجبور بودید بگویید ما طرفدار آریای ها هستیم از یک طرف بگویید آریایی ها درگیر شدند و تورانیان، آریایی بودند که زرتشت را کشتند جوان ها به شک می افتند می گویند ادعای بی جا دارید می کنید چرا همچنین اتفاقی افتاده اگر این دو تا یکی بودند؟ پس زرتشت کشته شد.

 اما برخی ها یک ادعای عجیبی مطرح کردند کتاب پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان جناب آقای موبد دکتر اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران کم کم می خواهیم سراغ تماس ها برویم مخالفین حتماً امشب تماس بگیرند دوست دارم با هم گفتگو بکنیم. در صفحه 27 کتابش سوال پرسیدند آرامگاه اَشو زرتشت در کجا واقع شده؟ پاسخی که ایشان دادند گفتند تاریخ درگذشت اشو زرتشت، 5 دی ماه را مطرح می کند می گوید بنا به باور دانشمندان آرمگاه اشو زرتشت در افغانستان شهر مزار شریف است. آن جا گفته بود آریایی ها به زرتشت حمله کرده بودند در بلخ این حمله صورت گرفت. نام باستانی شهر مزار شریف هم بلخ بوده و این استان هنوز هم بلخ نام دارد در اوستا مکرراً ذکر شده که بلخ، محل پادشاهی شاه گشتاسب بوده و اشو زرتشت دین خود را آن جا ارائه و تبلیغ می کرد و در این شهر نیز به شهادت رسید. چه نتیجه ای از این حرف می گیرد؟ می گوید در بلخ در مزار شریف یک بنایی است که مردم آن منطقه هم شیعه هستند آرامگاه حضرت علی می دانند در حالی که مقبره حضرت علی (علیه السلام) در عراق واقع است و از نظر تاریخی هرگز ایشان به افغانستان گذر نکرده است. ایشان در این توضیحاتی که می دهد چه را می خواهد بگوید احتمالاً همان مزار شریف قبر آقای زرتشت است که در بلخ کشته شد از این روی به این شهر مزار شریف گفتند که مردم می دانستند مزار یک شریفی در شهرشان وجود دارد که برای نگهداری آن باید نام مقدس بر آن بدهند.

 بعضی وقت ها تعجب می کنم از برخی از مطالبی که مطرح می شود موبد خورشیدیان برای بنده بسیار محترم هستند اتفاقاً چند وقت پیش حال شان را پرسیدم ان شاء الله که رو به سلامتی باشند بالاترین نعمت خداوند نصیب حال موبد خورشیدیان بشود. مگر شما در اوستا نمی گویید نباید دفن کرد باید دخمه گذاشت؟ چطور می آیید برای قبر زرتشت محل مشخص می کنید؟ خود زرتشت به تعالیم اوستا عمل نمی کرد؟ کوروش چطوری قبر دارد؟ برای این سوال واقعاً جواب ندارید. در ایران باستان چند نوع دفن وجود داشته؟ بله در ایران باستان چند نوع دفن وجود داشت. ولی بر اساس اوستا چه؟ اوستا چه می گوید؟ اوستا می گوید جسد باید در داخل دخمه گذاشته بشود.

پس شما باید برای جسد زرتشت، دخمه زرتشت مشخص کنید اوستا خاکسپاری را گناهی نابخشودنی می داند. کتاب اوستا ترجمه جناب آقای جلیل دوست خواه، اوستا کهن ترین سرودهای ایرانیان گزراش و پژوهش آقای جلیل دوست خواه، صفحه 662 دهمین سرزمینی که اهورامزدا آفرید فلان جا بود پس آن گاه اهریمن (در مورد مرگ دارد صحبت می کند) اهریمن چه کار کرد؟ به پتیارگی یک سنتی را آورد. آن سنت چه بود؟ گناه نا بخشودنی خاکسپاری مردگان را بیافرید. می گوید خاکسپارگی را اهرمین آورده بعد شما می گویید بزرگ دین زرتشت خودش بر اساس پتیارگی و گناه نا بخشودنی دفن شد؟ ادعا می کنید کوروش در دوره ای که زرتشت حکومتی داشت که ایرانیان زرتشتی بودند بر اساس این پتیارگی و گناه نابخشودنی دفن شد؟ آخر این چه بحثی است که شما مطرح می کنید؟ من در مورد این قضیه که باید در دخمه گذاشته بشود چه و چه بشود قبلاً برای تان سندهای مختلفی نشان دادم.

بر اساس کتاب زرتشت و مزدا یسنا آقای کوروش نیکنام مفصل شیوه برخورد زرتشتی ها با جسد در گذشته به چه شکل بوده است؟ نکاتی را در مورد دخمه گذاری مطرح کرده آخرش می گوید با نگرش نامناسب از این شیوه (یعنی دخمه گذاری) که با عکس و فیلم از دخمه ها روی داد از آن پس شیوه خاکسپاری برگزیده شد و شیوه دخمه گذاری دنبال نشد.

می گوید می آمدند فیلمبرداری می کردند تصاویر جسدهای که کرکس ها این اجساد را تکه تکه می کردند باعث می شد که مردم بگویند زرتشتی ها چقدر آیین وحشتناکی دارند مرده های شان را به چه روزی می اندازند این باعث شد که ما مراسم دخمه گذاری را نداشته باشیم. دوره زرتشت دوربین نبود شما بخواهید بگویید قبر داشته چون از جسدش فیلمبرداری می شد این همه تناقض را می خواهید چه کار بکنید؟ باز بگویید حرف های که شما می زنید دو دستگی ایجاد می کند دو دستگی بین حق و باطل!

من نه توهین و جسارتی می کنم راهم را ادامه می دهم هر چقدر هم که برخی ها ایراداتی که بگیرند ایرادات اتهام آمیز باشد من کار خودم را بیشتر و محکم تر ادامه می دهم خیال تان راحت. مطالب علمی داریم مطرح می کنیم اگر قرار است ما بر اساس یک اعتقادی بعد از مرگ مان آن دنیا پاسخگو باشیم نباید این اعتقاد را مستند، بررسی کنیم؟ نباید بگوییم واقعیت و حقیقت چه بود؟ این کتاب های که من دارم می خوانم کتاب های زرتشتی و باستان گراها و موبدان زرتشتی دارم برای تان می خوانم.

شما که نباید از این قضیه ناراحت بشوید مگر این که این قدر روتوش کرده باشید که از گفتن بدون روتوش این واقعیت ها بخواهید ناراحت بشوید که آن ناراحت شدنی که از روی ناراحتی بر اساس گفتن واقعیت و تاریخ بدون روتوش باشد آن ناراحتی تان روی بنده و جریانی که ما می خواهیم پیش ببریم تأثیری نخواهد داشت. مخالف و موبد زرتشتی هنوز تماس نگرفته. نمی آیند بحث دو طرفه برای آقایان خیلی مشکل و سخت است برای مبلغین زرتشتی مشکل و سخت است و یکی دو تا تجربه ای که داشتند در همان فصل اول برنامه خواستند ورود پیدا بکنند خیلی تجربه نا موفقی برای شان بود. به خاطر همین دستور دادند آن کسی که این جا آمده بود از گروه هم فکریشان بیرون انداخته بشود از این بابت که کلام و ادعایی که اگر به نا حق گفته شده قابلیت دفاع ندارد نیایند ورود پیدا بکنند و از آن دفاع بکنند از این بابت حق دارند ولی از این بابت که همچنان پیرو آن اعتقاد باشند کار سخت می شود.

 بعد از میان برنامه تماس های شما را می شنویم ان شاء الله نسبت به سوالاتی که می پرسید پاسخ می دهم ولی فراموش نکنید ما 3 تا سوال اصلی در مورد زرتشت داریم اگر کسی احساس کرد که پاسخی نسبت به این سوالات وجود دارد حتماً روی خط تشریف بیاورند با همدیگر گفتگو می کنیم.

(میان برنامه)

استاد حسینی:

بینندگان عزیز و ارجمند ممنون از همراهی تان. سراغ تماس ها برویم فکر می کنم مخالف هنوز تماس نگرفته. اولین بیننده دلدلی نیا از یاسوج سلام علیکم ورحمة الله

بیننده اقای دلدلی نیا از یاسوج:

سلام علیکم از شما و همکاران خوب تان به خاطر این برنامه تشکر می کنم، آقای حسینی بنده چون به تازگی برنامه شما را نگاه می کنم البته آن اولش هایش را ندیده بودم و از قسمت 20 نگاه کردم این که فرموده بودید زرتشت مال منطقه ایروانیج بوده بعد آقای ابراهیم پور داود و آقای جلیل دوستخواه در بخش یکم... بود گفت ایرانویچ جایی بود که در سال 10 ماه یخبندان بود و 2 ماهش هم سردی بود این درست است؟

استاد حسینی:

بله این عبارت بخشی از اوستا است.

اقای دلدلی نیا:

من بچه دهات بودم یادم است در روستای مان باران یا برف می آید خانه ها 5 یا 6 متر ارتفاعش بود برف روی برف می آمد طوری بود خانه های که ارتفاع اش 5- 6 متر بود به راحتی از پشت بام خانه پایین می آمدیم گفت زرتشت مال منطقه ایرانویچ بوده به خاطر سردی قبلا شاید همچنین چیزی بوده باشد

استاد حسینی:

نه. نمی گوید برف زیاد می بارید بحث سر باریدن برف نیست می گوید 10 ماه به صورت مستمر یخبندان بود 2 ماه هم بسیار سرد، این قدر سرد بود خاک هم اذیت می شده؛ یعنی آن منطقه ای که همچنین چیزی داشته باشد عملاً گیاه نمی تواند رشد بکند یعنی آن برف زیادی که می بارد با آن چیزی که در اوستا می گوید خیلی متفاوت است برف زیاد می بارید بله در زمستان 2- 3 ماه برف می بارید این برف هم بعضی وقت ها تا عید باقی می ماند. ولی تابستان هوا گرم می شد همان مناطقی که الان در ایران است من هم در منطقه سردسیر به دنیا آمدم منطقه سردسیر برف زیاد می بارد چند ماه هوا خیلی سرد است، ولی وقتی ورود به تابستان می شود تابستان گرم می شود برف فقط نوک کوه ها می ماند نه این که کل سرزمین همچنان یخبندان باشد این می گوید ده ماه کاملا یخبندان و دو ماه هم بسیار سرد. این با هیچ جا جور در نمی آید. من اشاره به این نداشتم که برف زیاد یا کم می بارید آن برفی که زیاد می بارید در تابستان که دیگر برف نمی بارید.

اقای دلدلی نیا:

آقای حسینی هرچند حرفم بی منطق است ولی ببخشید دوره دایناسورها را آدم می تواند انکار کند؟ یک زمانی دایناسور بود الان نیست.

استاد حسینی:

دایناسورها مال چند میلیون سال پیش هستند؟ دایناسورهای شاخص مثل تیرِکس را در نظر بگیرید 66 تا 68 میلیون سال پیش بوده نمی توانید بگویید زرتشت مال آن دوره بوده مال دوره اواخر دایناسورها را هم نمی توانیم بگیریم خیلی از لحاظ زمانی متفاوت می شود. این ها مدعی هستند که 3، 4 هزار تا نهایت 10هزار یا 11 هزار سال پیش بود دایناسورها مال میلیون ها سال پیش بودند.

اقای دلدلی نیا:

آقای حسینی از شما و همکاران تان تشکر می کنم.

استاد حسینی:

ممنون از شما ان شاء الله موفق و مؤید باشید خدا نگهدار. این سوال در منطقه ای که زرتشت زندگی می کرد و زمانش به هم پیچیده و گره خورده است می گوید آن زمان هوا خیلی سرد بود می گوییم آن زمان چه موقع بود؟ بیایید بگویید اگر شما بگویید زرتشت 3 هزار سال پیش زندگی می کرد 3 سال هزار پیش می شود 500 سال قبل از دوره هخامنشیان، در دوره دایناسورها که نبوده، البته این بزرگوار سوال داشتند اولش هم گفتند حرف خیلی بی منطق جلوه می کند این طوری بگوییم با آن هم جور در نمی آید.

باید بگویید برای دوره اواخر دایناسورها، برخی از نظریاتی که می گویند شهاب سنگ ها بودند و گرد و غباری از شهاب سنگ ها و جلوی تابش نور خورشید گرفته شد عصر یخبندان به وجود آمد زرتشت اگر آن موقع بود پس برای چه مبعوث شده بود؟ یک نکته دیگر این را هم در نظر بگیرید بر اساس یک مطلبی مثل عبارات شاهنامه فردوسی، زرتشت و کی گشتاسب و ارجاسب و اسفندیار و بهمن و این ها هم دوره هستند.

رستم را باید برای دوره دایناسورها بفرستیم! نمی شود واقعاً جور در نمی آید و این سختی که در جور نیامدن است باعث شده که این ها نخواهند نسبت به این سوالات پاسخ بدهند. در مورد منطقه ایرانویچ پرسیدید بله آن چه بر اساس اوستا گفتیم 10 ماه یخبندان بوده نه این که برف در زمستانش زیاد ببارد نه این که در پاییزش برف ببارد 10 ماه کاملاً یخبندان و 2 ماه بسیار سرد برخی از مناطق سیبری را تصور کنید همچنین وضعیتی دارد. چه دوره ای از ایران همچنین وضعیتی داشته که بخواهیم بگوییم زرتشت مال آن موقع بود؟ فلذا به خاطر همین ما گفتیم آقایانی که می گویید زرتشت، ایرانی بوده بر اساس اوستا نمی توانید بگویید زرتشت ایرانی بوده.

 آن دوره های که ما در مورد زمان زرتشت پرداختیم به این موضوعات اشاره کردیم آن موقع را شما نمی توانید محاسبه بکنید. چه فاصله زمانی را گفتند؟ گاهاتا سرودهای اشو زرتشت برگردان 17 برگردان هفت هات از گاتاها جناب آقای دکتر آبتین ساسان فر این را ترجمه کرده، استاد پیشین دانشگاه ملی ایشان را احتمالاً در شبکه های ماهواره ای دیده باشید صحبت های قبلی را مطرح می کردند. ابتدای کتابش سر آغاز صفحه 17 به نقل های که اشاره می کند نه نظر خودش ایشان می گوید زمان زرتشت را از 600 تا 9 هزار پیش از میلاد گفتند. 600 سال پیش از میلاد 2600 سال می شود 9 هزار سال قبل از میلاد 11 هزار سال می شود 2600 سال تا 11 هزار سال واقعاً‌ قابل جمع نیست.

 شما چطوری به تعالیم یک شخصی می توانید دسترسی داشته باشید و ادعا بکنید پیرو تعالیم آن شخص هستید در حالی که در بحث شناختش هزار سال فاصله است. انبیاء مسلمان چه کسی است؟ شما می دانید فلان پیامبر چه موقع زندگی می کرد؟ نه، من نمی دانم که حضرت یونس چه سالی زندگی می کرده است؛ ولی ادعای این را ندارم که پیرو حضرت یونس و تعالی حضرت یونس (علیه السلام) هستم الا اگر روایتی را امام معصوم ما از حضرت یونس نقل کرده باشد. آن هم به واسطه علمی که خداوند در اختیار اهل بیت (علیهم السلام) قرار داده به آن معتقد می شوم. وگرنه خیلی از انبیاء به جز حضرت عیسی که حدودی زمانش مشخص است و زمان پیامبر اسلام مشخص است ما در مورد سایر انبیاء البته این قدر هم آشفتگی این طوری راجع به انبیاء مان نداریم که این قدر فاصله داشته باشد و با این همه آشفتگی در مورد یک نفر نقل کرده باشیم و مدعی باشیم پیروش هستیم؛ ولی واقعیتی است که زرتشتی ها نمی دانند زرتشت چه زمانی زندگی می کرده است؟ آقای موبد نیکنام یک صحبتی در سایت شان داشتند قبلاً هم به شما نشان دادیم. 

چون بحث به این جا رسید یک بار دیگر مرور بکنم علت اختلافی که در مورد زمان زرتشت و آموزه های زرتشت وجود دارد این است که مسلمان ها حمله کردند و آموزه های زرتشت را از بین بردند ما یک جوابی نسبت به این مسئله دادیم که جواب واضحی بود. اختلاف نظری که در مورد زمان زرتشت وجود دارد به خاطر کم بودن گزارش ها راجع به زرتشت نیست به خاطر زیاد بودن گزارش ها است. نه این که بیاییم بگوییم زرتشتی ها آثارشان از بین رفته پس در نتیجه نمی دانند چه زمانی بوده و اثرشان باقی نمانده آثاری که زرتشتی ها دارند این قدر زیاد است که قابل جمع با هم نیست. آن هم قبلاً‌ برای تان مطرح کردم و اسنادش را نشان دادم. یک بزرگواری هفته های پیش تماس گرفتند گفتند می خواهند با ما صحبت کنند ظاهراً یک آموزگاری بودند تماس نگرفتند.

می شود تماس ها را نگهدارید من چند سوالی که امده این ها را بخوانم و جواب بدهم. ببینید ما چندین سوال داشتیم راجع به این که شما بحث کوروش را مطرح کردید بحث رابطه کوروش و ذو القرنین به چه شکل است؟ بحث علامه طباطبائی را مطرح کردند. این که کوروش، ذو القرنین باشد اعتقاد بنده نیست. این که علامه طباطبائی چه فرموده است؟ علامه طباطبائی، کلامِ ابو الکلام آزاد را آورده، ابو الکلام آزاد کتابی دارد در مورد شواهد و قرائنی که می گوید کوروش، همان ذو القرنین است. ابو الکلام آزاد چه شخصیتی است؟ شخصیت علیه السلامی نیست بروید ببینید استعمار وقتی در منطقه هند آمده بود آن جا داشتند کار می کردند چه بهائی به آقای ابو الکلام آزاد می دادند. نظر علامه طباطبائی این است؟ نه چند تا نظریه آورده آقای آذرتاش آورده ذو القرنین اسکندر است یا نیست؟ آقای کوروش است یا نیست؟ آخرش می‌آیند به یک جمع بندی نسبت به این 3 تا گزینه دارند می گوید گزینه کوروش نزدیک تر است حکم قطعی صادر نمی کنند.

از طرفی علامه طباطبائی در المیزان اگر تصریح نسبت به این قضیه به عنوان قول خودشان محکم هم داشته باشند ما قول مخالف هم داریم. افراد دیگری داریم که سخنان دیگری گفتند. آقای حسینی منطقت چه است که شما می گویید آقای کوروش، ذو القرنین نیست؟ چون اگر به ذو القرنین بودن کوروش بخواهم اعتقاد داشته باشم من باید منطق قرآنی، روائی داشته باشم. در مورد کوروش این همه اسناد تاریخی داریم بعد از جریان فتح بابل هم بابِ بت پرستی را باز می گذاشت، خود شهید مطهری هم همین را می گفت و اسناد تاریخی هم دارد همین را می گوید کتبیه های هم که بعداً به جا مانده همین را می گوید همان کتیبه معروف از کوروش هم دارد همین را می گوید. که مردوک و دیگران که بت‌ های آن زمان بودند را تجلیل کرده است.

بقیه نظر دیگری دارند نظر من چیز دیگری است می گویند با دانیال نبی آشنا شده است بعد موحد شده است. آشنایی اش با دانیال نبی بعد از فتح بابل است یا قبل از فتح بابل است؟ اسنادی که از قضیه بعد از فتح بابل داریم چندین سند تاریخی، نه نقل تاریخی فقط یعنی شیئ به جا مانده مکتوب بابلی نشان دهنده این است که آقای کوروش وقتی بابل را فتح کرد تأکیدی بر توحید نداشت که هیچ راه بت پرستی را هم در منطقه بابل باز گذاشته است پس این قابل جمع نیست.

نکته بعدی این است که با روایات ما هم قابل جمع نیست. یعنی ذو القرنین دانستن کوروش با روایات شیعی که از اهل بیت (علیهم السلام) هم رسیده باز قابل جمع نیست. پس من نمی توانم بپذیرم که کوروش مصداق همان ذو القرنینی است که در قرآن کریم آمده است. برخی دیگر گفتند مصداق ذو القرنین، اسکندر بوده بله برخی ها هم این را گفتند کتاب جدا هم نسبت به آن نوشتند اعتقاد بنده در این مورد این است که بله ذو القرنین مصداقش کوروش نیست.

آیا معتقد هستید که زرتشت پیامبر بود یا نه؟ همین امشب روایت را برای تان خواندم و خدمت تان عرض کردم. ایران باستان پیامبر داشته است، پیامبر ایران باستان کتاب آسمانی هم داشته است اما آیا این زرتشتی است که صاحب بخش گاتاها است این زرتشتی است که زرتشتی ها الان دارند می گویند؟ معتقد هستم خیر. یک روایت به عنوان نمونه از کتاب الإحتجاج شیخ طبرسی به شما نشان دادم. روایات دیگری هم داریم که اسم دیگری را برای پیامبر ایران باستان آورده و این ها با همدیگر قابل جمع نیستند که بگوییم این شخص همان زرتشت است که بخواهیم نسبت به او استناد بکنیم.

یک روایت دیگر نشان بدهم کتاب من لایحضره الفقیه چون کسی که در این زمینه سوال پرسید مسلمان و شیعه است دارم از این کتاب پاسخ می دهم کتاب شیخ صدوق، جلد 2، صفحه 53، حدیث 1678 در مورد مجوس می پرسد در مورد جزیه گرفتن از بحث مجوس و این که وضعیت شان به چه شکل است؟

«وَالْمَجُوسُ تُؤْخَذُ مِنْهُمُ الْجِزْيَةُ لِأَنَّ النَّبِيَّ (صلی الله علیه واله وسلم) قَالَ سُنُّوا بِهِمْ سُنَّةَ أَهْلِ الْكِتَابِ»

سنت و رویکردی که در مورد جزیه گرفتن نسبت به این ها دارید همان سنتی باشد که با اهل کتاب دارید.

 این ها را ملحق به اهل کتاب بدانید رفتاری که با این ها دارید مثل همان سنتی که با اهل کتاب دارید باشد. «وکانَ» چرا؟ در مورد زرتشتی ها

«وَ كَانَ لَهُمْ نَبِيٌّ اسْمُهُ دَامَسْبُ»

یک پیامبری داشتند که اسمش دامِسب یا داماسب بود.

 این که من داماسک گفتم چون پاورقی خورده در پاورقی آمده است در بعضی از نسخه های کتاب من لا یحضره الفقیه داماسب آمده است نه دامِسب؛ داماسب معروف است.

 « فَقَتَلُوهُ»

ایران باستان یک پیامبری داشتند او را کشتند.

«وَ كِتَابٌ يُقَالُ لَهُ جَامَاسْبُ»

یک کتابی به نام جاماسب داشتند.

من لا يحضره الفقيه؛ نویسنده: ابن بابويه، محمد بن على، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم مصحح: غفاری، علی اكبر، ج2، ص53، ح1678

یک کتاب جاماسب نامه هم است که زرتشتی ها دارند ولی این کتاب، آن کتاب نیست چون این کتابی که اشاره شده اسم کتاب آن پیامبر است این کتاب، کتاب الهی بوده در آیین زرتشت چند نفر داریم که اسم شان جاماسب بوده. اسم پیامبر را داماسب یا دامَسب گفته شده اسم کتابش جاماسب گفته شده. نباید قاطی بشود با کتاب جاماساب نامه ای که نسبت به آن اشاره شده بود.

سوال پرسیدند منظورتان از این که زرتشت نبی بوده است یا نبوده است چیست؟ چرا باید همچنین سوالی از زرتشتی ها پرسیده شود؟ ببینید قضیه این است که مبلغین و موبدان عزیز زرتشتی می گویند ما پیامبر ایران باستان داشتیم ما پیرو این پیامبر ایران باستان هستیم نه پیامبری اعراب یا پیامبری که عرب بوده است. من یک سوالی مطرح کردم گفتم شما واقعاً مطمئن هستید این زرتشت، پیامبر بوده؟ یعنی نبوت زرتشت را خودتان قبول دارید یا قبول ندارید؟ زرتشتی ها قائل به نبوت زرتشت هستند یا نیستند؟ وقتی خود شما نمی دانید واقعاً زرتشت، نبی بوده یا نبی نبوده چطور می خواهید ما را به نبوت زرتشت دعوت بکنید و بگویید که نبی بوده است؟

می توانید این مطلب را در سایت انجمن جهانی زرتشتیان مطلبی که آورده البته فایل صوتی است بخشی از کلیپ صوتش را پخش کردم گفت اشو زرتشت آموزگار، فیلسوف یا پیامبر؟ بالاخره زرتشت خودش یک تعالیمی آورده بود فکر کرده بود یک نکاتی را گفته بود یا این که نه خدا به او گفته بود و آمده بود نکاتی را مطرح کرده بود. مسائلی را مطرح کرده، نکته را ببینید جستجوی ساده از طریق دکترین زرتشت، نشان می دهد که این اندیشمند و آموزگار ایرانی هرگز خود را به عنوان واسطه بین خدا و انسان ها معرفی نکرده است. زرتشت، هرگز ادعا نکرده بود که با یک خدا تماس داشته این را در سایت انجمن جهانی زرتشتیان آورده است. یک سوال ساده، سوالات ما سوالات ساده ای است پاسخ هایش برای برخی سخت می شود. شما می گویید اصلاً‌ ادعا نکرده با خدا در ارتباط است و زرتشت با خدا ارتباط نداشته یک بخش عمده ای از کتاب اوستا مکالمه زرتشت و اهورا مزدا است این چه است؟

ارتباط با هم نداشتند چطوری مکالمه شان را در اوستا آوردید؟ یا باید بگویید موبدان دروغ بستند یعنی خودشان را جای زرتشت و اهورا مزدا گذاشتند یک مکالمه ترتیب دادند بعد این را در یک کتاب اسمش را اوستا گذاشتند آوردند و تصریح کردند کل کتاب اوستا هم مقدس است. یا باید بگویید نه این ارتباطی بوده است بین زرتشت و اهورا مزدا بر اساس آن ارتباطی که داشتند این بخش از کتاب اوستا هم جور در می‌ آید.

کتاب پاسخ به پرسش های دینی زرتشیان که می گویند کل اوستا مقدس است. صفحه 29 پس کتاب اوستا که خیلی ها فکر می کنند کتاب آسمانی زرتشتیان است چه سالی نوشته شده؟ ایشان می گوید اوستا به مجموعه کتاب های گفته می شود که برای ما زرتشیان سپنتَه یعنی مقدس است همه اوستا برای زرتشتی ها مقدس است. برخی زرتشتی ها اعتبار گاتاها را بالاتر از اعتبار سایر بخش ها می دانند این یک نکته دیگر است این که کل کتاب را مقدس و مورد احترام می دانند.

اگر زرتشت با خدا مکالمه نداشته چطوری است گفتند زرتشت با خدا مکالمه داشت؟ چطوری است که بگویید ارتباطی با خدا نداشته است؟ سوال بعدی با سلام آیا خود زرتشتی ها اصلاً‌ ادعای در مورد معجزات زرتشت داشته اند که شما آن ها را نقد می کنید؟ بله ادعا داشتند برای تان نمونه ای از این ها را بیاورم این که ما آمدیم این بحث را مطرح کردیم در فصل اول مستند در موردش صحبت کردیم. کتاب پرسش و پاسخ های دینی زرتشتیان موبد اردشیر خورشیدیان، صفحه 67 ببخشید که این سوال را می کنم انگار این سوال پرسیده بشود جرم است آیا پیامبر شما معجزاتی هم داشته است؟ پاسخ رئیس انجمن موبدان، بزرگ ترین معجزه اشو زرتشت کتاب گاتاها است بله معجزه داشته گاتاها هم معجزه اش است گفته بروید این کتاب را بخوانید ببینید چه معجزه ای بوده؟ معجزه بعدی ایشان چه است؟ البته در بخش های گوناگون اوستا و تاریخ و روایات دینی ما زرتشتیان معجزات بسیاری را به اشو زرتشت نسبت داده اند. چه معجزه ای؟ مثلاً همه ما زرتشتیان باور داریم خیلی جالب است یک زمان موبد خورشیدیان می گوید من این اعتقاد را دارم یک زمان می گوید همه ما زرتشتیان باور داریم ایشان می گوید همه زرتشتیان به این باور دارند و تاریخ نویسان یونانی نیز تأیید کرده اند که وقتی اشو زرتشت به دنیا آمد بر خلاف همه نوزادان شروع به خندیدن نمود و همه را شگفت زده کرد. (می گوید این معجزه زرتشت بود) یا در زمان ارائه دین خود به مردم آتشی در دست داشت که بدون چوب، بدون مواد سوختنی آتش شعله ور بوده. یک معجزه دیگر زرتشت داشت عصای خودش را در زمین فرو کرده در شهر کاشمر یک سروی کاشت وقتی رشد کرد به اندازه ای بزرگ شد که ده ها گله و رمه در زیر سایه آن استراحت می کردند. این قدر بزرگ شد و هزاران مرغ لانه داشتند و تا زمانی متوکل عباسی نیز هنوز سرسبز و خرم بود واقعاً این درخت تا زمان متوکل عباسی بود یعنی دوره زمان بعثت پیامبر بود زمان امیر المؤمنین و حسنین (علیهما السلام) بود زمان بنی امیه بود تا دوره متوکل عباسی هم بوده، در تاریخ ثبت است که وقتی به دستور این خلیفه عباسی این سرو را برای ساختن کاخ او بریدند و به بغداد بردند 40 هزار شتر این سرو را حمل می کردند و بسیاری معجزات دیگر! ادعای معجزه داشتن زرتشت یک چیزی نیست که ما خودمان بخواهیم مطرح بکنیم.

 لطفاً به استاد بگویید در برنامه به گرگ خور شدن زرتشت هم اشاره کند و نکته این که این گرگ شدن با گرگ دو پا بودن در آیین زرتشت فرق دارد، بلکه متن می گوید به گرگ تبدیل شد مثل بخش یشتهاک بهرام، گراز و شتر و نوجوان می شد. بله من هم عین عبارت را خواندم گفته بود آن شخص تبدیل به گرگ شد من گفتم نه امام صادق (علیه السلام) فرمود حیوانات وحشی بود چه بسا گرگ بود خورد نه آدمی که تبدیل به گرگ بشود. شباهت قضیه گرگ را من مطرح کردم نه این که بخواهم بگویم دقیقاً همان عبارت را آوردند نه یک موجودی است این ها گفتند آن شخص آریایی تبدیل به گرگ شد امام صادق (علیه السلام) فرمودند نه یک حیوان درنده ای بود یک بخشی از آن قابل جمع می شود.

پیامک بعدی را ببینیم مدت ها است ما پیامک نخواندیم بعضی از سوالات همان مسائلی است که در برنامه به آن پرداختم نسبت به آن پاسخگو بودم و نکاتی را گفتم. پرسیدند در ایران باستان انواع خاکسپاری وجود داشته است در حالی که شما آمدید و مطرح کردید تنها باید مرده ها در دخمه گذاشته بشوند آیا این تناقض نیست؟ نه نیست، در ایران باستان رسوم مختلفی وجود داشته یک بحث است در آیین زرتشت یک نوع مراسم وجود دارد و آن هم دخمه گذاری است یک بحث دیگر است. تمام افرادی که در ایران باستان بودند زرتشت نبودند یک قومی یک اعتقاد دیگری داشت بله مراسم دفن هم بوده. در شهر سوخته قبرهایشان هنوز است اجساد هم در آن قبرها وجود دارد. من می گویم اگر شما می گویید زرتشتی بوده و این ها زرتشتی بودند چرا قبر دارند؟ این خیلی ساده است نکته ای که من دارم می گویم مسئله سخت و پیچیده ای نیست. خیلی واضح و ساده دارم این مسئله را خدمت شما مطرح می کنم.

 در مورد ارتداد در آیین زرتشت پرسیدید بله در آیین زرتشت هم ارتداد وجود دارد قبلاً جلساتی که بحث مانی را مطرح کردیم در مورد ارتداد در آیین زرتشت هم با شما صحبت کردیم و گفتیم که به چه شکل است؟ در مورد کُشتی بستن و نبستن بخواهم سندها را نشان بدهم زمان می برد در آرشیو برنامه است.

سلام خدمت سید بزرگوار آقای حسینی عزیز یک سوالی داشتم آن این است که چند وقت پیش یک کلیپ دیدم که می گفت یهودیان آن زمان به کوروش، بَعَله می گفتند بعد به فارسی ترجمه کرد و بعد به عربی ذو القرنین شد، آیا این می تواند دلیل بر ذو القرنین بودن کوروش باشد؟ ببینید یهودی های که در بابل بودند کوروش را به عنوان منجی معرفی کرده بودند قبل از این که بخواهد به بابل بیاید ولی خود یهودی ها خیلی رفتار مناسبی با پیامبران واقعی داشتند که حالا بگوییم ملاک ما برای تشخیص یک شخص باشند که این شخص موحد بوده یا نبوده؟ پیامبر بوده یا نبوده؟ نه. این را مفصل توضیح داده بودم چون کوروش را به عنوان منجی معرفی کرده بودند و منتظر بودند که کوروش بیاید باید از او دفاع می کردند و منتظر او می ماندند.

 یک نکته ای به شما بگویم شاید به این قضیه نپرداختم در آخر الزمان زرتشتی که چند تا آخر الزمان دارند 3 هزار، 3 هزاره دارند یک شخصی قرار است بیاید در مورد سوشیان و چو سوشیان ها با شما صحبت کردم از نسل این آریایی هم قرار است یک کسی در طرف مقابلش بیاید. همین طور که منجی زرتشت از نسل خود زرتشت دانسته بودند گفته بودند، اسپرم زرتشت در رودخانه ای ریخته شد بعد یک خانمی به آن رودخانه می رود آب تنی می کند و باردار می شود و زرتشت به دنیا می آید در طرف مقابل هم گفتند کسی که در مقابلش می خواهد بایستد از نسل همان شخصی است که بعضی ها گفتند شکل گرگ شده بود و زرتشت را کشته بود.

نمی رسیم تماس داشته باشیم از عزیزان عذرخواهی می کنم سعی می کنم ان شاء الله فرصت نیم ساعت، 40 دقیقه ای در برنامه برای پاسخ دادن به تماس هایتان حفظ بکنم. در فصل دوم اصلاً پیامک نخواندم گفتم یک اشاره بکنم عزیزان زحمت کشیدند پیامک ها و سوالات را دسته بندی کردند بعضی از سوال ها پر تکرار بود باید به آن می پرداختم. خلاصه آن چه که ما گفتیم این است که زرتشت در تاریخ رحلتش و یا مرگش و یا به عبارت برخی از باستان گراها و زرتشتی ها شهادتش قول واحدی وجود ندارد اختلاف نظر وجود دارد کلاً در مورد تاریخ زرتشت این چنین است.

آن گروهی که به زرتشت حمله کردند تورانیان بودند که آریایی بودند زرتشتی ها تصریح کردند که تورانیان آریایی ها بودند در آن زمان جنگی بین آریایی ها و زرتشت در گرفته بوده و در مورد کشتن زرتشت قولی وجود داشت که آن شخص به شکل گرگ در آمد و زرتشت را کشت و در روایات داشتیم زرتشت توسط حیوانات بعد از این که زرتشت طرد و رها شد یا فرار کرد حیوانات وحشی حمله کردند و او را کشتند. یک جای در مفاهیم ممکن است این ها هم پوشانی داشته باشد و واقعیت را بخواهد برساند.

 سوال یکی از عزیزانی که تماس گرفتند این بود که در مورد خُوَی دودَه اصلاً صحبت نمی کنید بنده عرض کردم که چند تا مسئله در برنامه است که اصلاً ورود به آن ها پیدا نکردم یکی اش قضیه خوَی دودَه بوده است که به دلائلی نمی خواهم الان به آن بپردازم اگر بحثی، مناظره ای بشود چه بسا لازم بشود ما این اسناد را هم بخواهیم بیاوریم نشان بدهیم در موردش بحث و مناظره و گفتگو بکنیم.

من تا الان در مورد خوی دودَه نپرداختم بخواهم مفصل صحبت بکنم هنوز هم هدف و قصدم این نیست که بخواهم به آن بپردازم، یکی از دلایلش این است که من بخواهم قضیه خوی دوده در آیین زرتشت را مطرح بکنم با آن مباحثی که گفتم برایم سخت است و خجالت می کشم خانواده پای برنامه نشسته بخواهم در مورد این مسئله صحبت بکنم.

مخالف تماس نگرفت. موبد عزیز زرتشتی تماس نگرفت. مبلغ زرتشتی تماس نگرفت. پیرو آیین زرتشتی تماس نگرفت. باستان گرایی که بخواهد نسبت به مطالبی که ما گفتیم و سوالاتی که مطرح کردیم پاسخ بدهد تماس نگرفت. و قسمت نهم از فصل دوم ما هم تمام شد. فکر کنم پنجاهمین قسمت از سلسله برنامه تاریخ بدون روتوش بود. ان شاء الله در جلسات بعد مطالب دیگری خدمت تان تبیین خواهیم کرد حدود 50 قسمتی که خدمت شما مطالب را گفتیم سعی کردیم که ادب را به خاطر وظیفه و اعتقادی که داریم حفظ بکنیم. سعی کردیم مسائل اساسی داریم خدمت تان عرض می کنیم به صورت مستند ارائه بدهیم تا این که ان شاء الله صادقانه با شما رفتار کرده باشیم و پیش خواهیم رفت تاریخ را خواهیم گفت بعضی ها فکر کردند ما تاریخ ایران باستان را می گوییم دیگر به زرتشت نمی پردازیم ما همان اول فصل دوم گفتیم نه هر جا لازم باشد بر می گردیم باز بحث زرتشت را پیش خواهیم کشید.

ان شاء الله موفق و مؤید باشید یک سری کارها قرار است در جلسات آینده انجام بدهیم شروع برنامه تاریخ بدون روتوش است ان شاء الله این جریان ادامه خواهد داشت این سوالاتی که ما مطرح کردیم به صورت یک پرسمان عمومی مطرح خواهد شد. شما خوبان در پناه حق باشید التماس دعا دارم. یا علی مدد خدانگهدار.


  
  • مجتبی شریفی

    9 دي 1400 - ساعت 17:06

    سلام ممنون از برنامه خوبتون به نظر من در کنار نقد نظرات باستان گرایان خوبه به رابطه بین ایران و اسلام هم اشاره ای بشه، در مورد کمکی که ایرانیان برای گسترش اسلام کردند و همچنین شکوه و قدرت امپراطوری اسلام هم صحبت بشه به نظر میاد یکی از مواردی که در تاریخ روتوش شده و اکثر ایرانیان اطلاع ندارند همین موضوع باشه

    0 0

تاریخ بدون روتوش>

شبکه جهانی ولی عصر ، برنامه تاریخ بدون روتوش ، تاریخ ایران ، زرتشت ، کوروش ، بابل ، معجزات ،